Gośćmi "Saloniku Politycznego" Rafała Ziemkiewicza byli: Kamila Baranowska, Stanisław Janecki, Łukasz Warzecha. Tematem rozmowy była m.in. wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.
– Nie mam wątpliwości, że to była bardzo ważna wizyta - mówiła Kamila Baranowska. - To przemówienie było pełne patosu, ale mi się ten patos podobał, bo to był miód na polskie serca. Ta relacja poszła na cały świat. Takiej promocji polskiej polityki historycznej nie mieliśmy chyba prawie nigdy. Wszelkie wątki historyczne były bardzo anty-rosyjskie. Padło to, co powinno paść. Czyli przypominanie artykułu 5., które pokazywało podejście Trumpa do NATO. Wszystko, co należało powiedzieć, zostało powiedziano - podkreśliła dziennikarka.
"Mam wrażenie, że głównym celem tej wizyty było ostateczne pogrzebanie obaw, które w Polsce wybór Trumpa mógł wzbudzić"
– Mam wrażenie, że głównym celem tej wizyty było ostateczne pogrzebanie obaw, które w Polsce wybór Trumpa mógł wzbudzić - mówił Łukasz Warzecha. - Potrzebny był taki akcent. Najważniejszym punktem, który trzeba czytać głębiej, było to wystąpienie. To jest poważny program i poważna oferta. To nie było wystąpienie skierowane tylko do Polaków, ale też do przywódców Zachodu. "Dla Ameryki jest dobrze, jak Zachód jest oparty na tradycyjnych wartościach". W tym wystąpieniu było bardzo symboliczne miejsce, to był epizod z Powstania Warszawskiego, gdzie Donald Trump mówił o przejściu przez Aleje Jerozolimskie, on nazwał to przyczółkiem cywilizacji wobec najazdu niemieckiego i barbarzyństwa. To jest bardzo poważna propozycja, która określa kierunek tej prezydentury. Na pewno będzie to jedno z najważniejszych przemówień prezydentów w historii USA - mówił Warzecha.
"Ten przekaz - pozytywny obraz Polski to jest zasięg około 1 mld ludzi. Tego nie da się wycenić"
– To przemówienie, to była doktryna Trumpa - stwierdził Stanisław Janecki. - Doktryna obrony nie tylko militarnej i nie tylko upomnienia Rosji do przywrócenia dominacji kolonialnej. Te słowa, że już nigdy nie będziecie uzależnieni od szantażu energetycznego, to był trzeci element bezpieczeństwa. "Ja wam proponuję nową wersję konserwatywnego odrodzenia Europy". Przywódcy Europy są słabi, nie chcą bronić Europy i my wam pomożemy, bo ta cywilizacja musi przetrwać. Ten przekaz - pozytywny obraz Polski to jest zasięg około 1 mld ludzi. Tego nie da się wycenić - powiedział Stanisław Janecki.
"Cała filozofia Trójmorza polega na tym, by spotkać się w punktach, gdzie jest nam po drodze"
– To podkreślenie przez Trumpa, że Polska musi być niezależna pod względem energetycznym i ten cel, który został nakreślony poprzez dostawy gazu, zostały potwierdzone Na pewno zwróciło to uwagę Niemiec, gdzie cały ten sojusz jest w niesmak - zaznaczyła Kamila Baranowska.
– Mnie nie przekonują argumenty, że Trójmorze się rozpadnie - powiedziała Kamila Baranowska. - A wewnątrz projektu, jakim jest Unia, nie ma różnicy zdań i interesów? Cała filozofia polega na tym, by spotkać się w punktach, gdzie jest nam po drodze. Z tego, co nas łączy, trzeba wysupłać sprawy gospodarcze i elementy wymiany handlowej - zaznaczyła dziennikarka.