Banki mają propozycje dla zadłużonych we frankach
PKO BP, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank, a także mBank przedstawiły już swoje propozycje dla klientów zadłużonych we frankach. Banki podkreślają, że powinny one zrekompensować kredytobiorcom wzrost wysokości rat z powodu umocnienia helweckiej waluty.
Zmiany w PKO BP
"Od 27 stycznia do 30 czerwca br. PKO Bank Polski będzie stosował 1 proc. spread (tj. różnica w cenie, po której sprzedawana i kupowana jest waluta) przy obsłudze kredytów hipotecznych udzielonych we franku szwajcarskim. Jednocześnie uwzględni ujemną stawkę LIBOR CHF w koszcie kredytu hipotecznego w stosunku do wszystkich klientów oraz umożliwi wydłużenie terminu spłaty w ramach maksymalnego okresu kredytowania" - poinformował bank w środę wieczorem w komunikacie.
Dodano w nim, ze takie działania powinny w istotnym stopniu skompensować klientom wzrost raty kredytu wynikający z umocnienia franka.
PKO BP: "Podchodzimy do problemu w sposób odpowiedzialny"
– Podchodzimy w sposób proaktywny i jednocześnie odpowiedzialny do problemu znacznego umocnienia franka szwajcarskiego. Wdrażamy rozwiązania, które powinny istotnie ułatwić klientom obsługę kredytów w najbliższym czasie – stwierdził prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.
– Zalecamy też ostrożne działanie, w szczególności w kontekście czasu niezbędnego na ukształtowanie się nowego kursu równowagi franka – dodał Jagiełło.
Nie będzie dodatkowego zabezpieczenia kredytu w PKO BP
W komunikacie zadeklarowano też, że PKO BP nie będzie obecnie podejmował żadnych działań związanych z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia w przypadku, gdy zadłużenie przewyższa wartość kredytu.
Getin Noble Bank czasowo obniża spread i stosuje ujemny LIBOR
Wcześniej, podobne deklaracje przedstawił też Getin Noble Bank, który zdecydował o czasowym obniżeniu - od 22 stycznia poziomu spreadu na franku szwajcarskim o ponad połowę, czyli do 2,5 proc. Bank ma też uwzględnić przy wyliczaniu rat ujemną stawkę LIBOR.
LIBOR (London Interbank Offer Rate) to stopa procentowa kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym w Londynie. Stanowi ona podstawę oprocentowania kredytów walutowych - banki doliczają do niej swoją marżę. Im niższy LIBOR, tym niższe oprocentowanie kredytu. We wtorek LIBOR dla franka wyniósł ok. -0,5 proc.
"Jednak zgodnie z obowiązującymi regulacjami, oprocentowanie kredytu nie będzie mogło być mniejsze niż zero" – zaznaczył Getin Noble Bank w komunikacie.
"Bank szacuje, że dzięki podjętym działaniom, po dostosowaniu stawki referencyjnej opartej o LIBOR3M CHF do nowych warunków rynkowych, wzrost wysokości raty średniego kredytu w CHF wyrażonej w PLN wyniesie kilka procent" – dodano.
Raiffeisen Polbank: Zastosujemy ujemny LIBOR
O stosowaniu ujemnej wartości stawki LIBOR poinformował także Raiffeisen Polbank.
mBank również zmienia zasady
Z kolei mBank już we wtorek informował, że uwzględni ujemną stawkę LIBOR i dodatkowo umożliwi swoim klientom zakup CHF przy mniejszym spreadzie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kurs franka znów szybuje w górę
Kopacz zwróciła się do KNF i UOKiK ws. kursu franka. Mają zbadać działania banków
Szczurek: Banki będą uwzględniać ujemny LIBOR dla franka