Co z wcześniejszymi emeryturami? RPO z apelem do Tuska!
"Od ponad czterech miesięcy w Dzienniku Ustaw nie został ogłoszony korzystny dla tzw. wcześniejszych emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r." - podaje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy pozwalające na pomniejszenie emerytury w przypadku skorzystania z wcześniejszego przejścia na emeryturę są niezgodne z konstytucją. Choć wyrok dotyczy indywidualnej sprawy, jego skutki mogą objąć tysiące emerytów.
Decyzja dotyczy kobiet urodzonych w latach 1949–1959 (z wyjątkiem rocznika 1953) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949–1952 i w 1954 roku, którzy złożyli wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 r., a prawo do emerytury powszechnej nabyli po 2012 roku. W 2019 r. Trybunał uznał przepisy dotyczące rocznika 1953 za niekonstytucyjne. Osoby te co miesiąc otrzymują obniżone świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, proporcjonalnie pomniejszone o kwoty pobrane w ramach wcześniejszej emerytury.
W uzasadnieniu wyroku Trybunał podkreślił, że "doszło do naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa". Sprawa nie dotyczy ustalenia wysokości emerytury, lecz samego mechanizmu jej wyliczania.
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
"Od ponad czterech miesięcy w Dzienniku Ustaw nie został ogłoszony korzystny dla tzw. wcześniejszych emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Dzięki temu wyrokowi świadczenia od 150 do 200 tys. seniorów mogą wzrosnąć nawet o 1200 zł; każdy może też otrzymać 64 tys. zł wyrównania. Nie jest to jednak możliwe, dopóki wyrok TK nie wejdzie w życie, co - zgodnie z wykładnią ZUS - następuje w momencie ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw. Rzecznik Praw Obywatelskich występuje w tej sprawie do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca." - podaje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Źródło: dorzeczy.pl, facebook
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.