- Polska w ramach Porozumienia z Kioto została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc., zrealizowaliśmy to z gigantyczną nadwyżką, redukując emisje o 29 proc. - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który brał udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju.
NRR obraduje w związku z rozpoczynającym się w niedzielę szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.
- Jesteśmy gospodarzem konferencji klimatycznej ONZ COP24 i trzeba jasno powiedzieć, że przed nami stoi bardzo ważne zadanie. Cele są dwa. Doprowadzić do przyjęcia pakietu decyzji, które będą oznaczały wdrożenie Porozumienia paryskiego z 2015 r. Po drugie chcemy to zrealizować w na zasadzie dialogu Talanoa, co również jest kwestią bardzo istotną - podkreślił prezydent.
Tzw. dialog Talanoa ma być ważnym elementem COP24. To debata państw i partnerów pozarządowych na temat możliwości zwiększenia skuteczności wdrażanych polityk i działań w zakresie ochrony klimatu. Szefowie państw i rządów podkreślili, że wynik tego procesu powinien zostać również uwzględniony przez wszystkie strony w przygotowaniach wkładów ustalonych na poziomie krajowym na spotkanie w Katowicach.
Duda zwrócił uwagę, że Polska może chodzić z "podniesionym czołem", jeśli chodzi o realizację polityki klimatycznej. Przypomniał, że zgodnie z Protokołem z Kioto Polska została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc. (w stosunku do 1989 roku).
- Zrealizowaliśmy to z gigantyczną nadwyżką, zredukowaliśmy emisje o 29 proc., to był ogromny sukces - zaznaczył.
Prezydent dodał, że Polska nadal ogranicza emisje dwutlenku węgla. - W 2005 roku emisja była szacowana na ok. 1 tonę CO2 na MWh w przypadku elektrowni, gdzie był spalany węgiel. Obecnie ten wynik to 730 kg CO2 na MWh - powiedział.
Prezydent ocenił, że Polska może chodzić z „podniesioną głową” w kwestii realizacji polityki klimatycznej. - Nasza gospodarka cały czas się rozwija, PKB wzrasta, a jednocześnie wciąż ograniczamy emisję - podkreślił #PAD podczas posiedzenia #NRR przed szczytem #COP24 w Katowicach. pic.twitter.com/tL7pnkJKfP
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 29 listopada 2018