Przejdź do treści
19:11 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że chińskie firmy, na które Kijów nałożył tego dnia sankcje, były zaangażowane w produkcję rosyjskich pocisków Iskander
18:45 Ponad 70 interwencji odnotowali w piątek podkarpaccy strażacy w związku z burzami, które przechodzą nad regionem. Najwięcej pracy mieli w powiecie przemyskim, gdzie spadł również grad
17:57 W sprawę aborcji dziecka w 36. tygodniu ciąży, dokonanej przez lekarkę Gizelę Jagielską w szpitalu w Oleśnicy zaangażował się dzisiaj Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o pilne wyjaśnienia
17:17 Toruń: Sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Interweniowała policja. Seniorka miała problem z oddychaniem i trafiła do szpitala
16:30 Matka, która po porodzie porzuciła noworodka w pustostanie w Łodzi, decyzją sądu została w piątek aresztowana na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa dziecka w zamiarze ewentualnym
15:15 Policjanci ujęli dwóch podpalaczy, którzy odpowiedzą za serię pożarów w Gdańsku. Straty spowodowane przez podejrzanych szacuje się na 470 tys. zł
15:00 Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał dekret o wejściu w życie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie sankcji wobec m. in. 60 podmiotów prawnych, w tym kilku przedsiębiorstw z Chin, oskarżanych o dostarczanie broni Rosji
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Andrzej Duda o spotkaniu z Trumpem: obecna wizyta to szansa na otwarcie kolejnych pól współpracy

Źródło: PAP/Leszek Szymański

Spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem to jednoznaczne wskazanie na jakość sojuszu Polski i USA; obecna wizyta to szansa na otwarcie kolejnych pól współpracy - powiedział w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda. Naszym zadaniem jest zadbać, by USA nie wycofały z Europy swych jednostek - dodał.

Prezydent Andrzej Duda składa w środę wizytę w Białym Domu; jest to jego piąte oficjalne, dwustronne spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Na briefingu prasowym w Rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie na kilka godzin przed spotkaniem z przywódcą USA Andrzej Duda wyraził satysfakcję, że to Polska została zaproszona do Waszyngtonu jako pierwszy kraj po okresie zawieszenia wizyt z powodu pandemii koronawirusa.

"Tym samym zaproszona została także Europa, Unia Europejska, bo jesteśmy członkiem UE, a więc to oznacza (...) że wzrok Stanów Zjednoczonych jest zwrócony dzisiaj na Europę, na współprace euroatlantycką, co dla mnie bardzo ważne, żeby ją budować, pogłębiać, usuwać wszystkie bariery, które gdzieś w tej współpracy na przestrzeni lat powstawały" - powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że jego wizyta w Białym Domu zintensyfikuje relacje polsko-amerykańskie. "Mogę wyrazić też nadzieję, że następna wizyta, to będzie wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych znowu w naszym kraju, znowu w Polsce" - powiedział prezydent.

Prezydent Duda podkreślił, że jego spotkanie z Trumpem jest "jednoznacznym wskazaniem na jakość sojuszu polsko-amerykańskiego, na bardzo wysoki poziom naszych relacji". Przekazał, że podczas spotkania w Białym Domu będzie rozmawiał z Trumpem na szereg tematów: o współpracy militarnej, współpracy gospodarczej, także w regionie Trójmorza; o współpracy energetycznej i bezpieczeństwie energetycznym, a także o współpracy w dziedzinie telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa.

Relokacja wojsk

Duda został zapytany o tematy rozmowy z prezydentem Trumpem w kontekście możliwego zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. 15 czerwca prezydent Trump potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać z Niemiec 9,5 tys. swoich żołnierzy. Agencja Associated Press spekuluje, że plan przeniesienia do Polski części tych oddziałów będzie głównym tematem rozmów Trump-Duda.

"Jeżeli rzeczywiście miałoby być tak, że zapadną decyzje o wycofaniu części wojsk z któregokolwiek z krajów członkowskich NATO w Europie, to naszym zadaniem - uważam - jako europejskich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, i o tym mówiłem też panu sekretarzowi generalnemu (NATO) Jensowi Stoltenbergowi, jest zadbać o to, żeby z Europy te jednostki nie zostały wycofane, żeby Stany Zjednoczone nie podjęły decyzji o tym, żeby je z powrotem do Stanów Zjednoczonych relokować, albo żeby je relokować w inną część świata" - powiedział.

Jak podkreślił, dla architektury bezpieczeństwa Europy, Unii Europejskiej czy też wschodniej flanki NATO ważne jest to, aby jak największa siła amerykańskiej armii się w tym rejonie znajdowała. "W ten sposób, nie ukrywam, będę dzisiaj także rozmawiał z panem prezydentem Donaldem Trumpem, bo na pewno będziemy poruszali te kwestie" - powiedział Duda zaznaczając, że decyzje, czy i gdzie ewentualna relokacja następuje, zawsze podejmuje ten, czyje to są wojska.

Fort Trump

Pytany, czy idea budowy Fortu Trump jest nadal aktualna, odparł: "Od samego początku, kiedy po raz pierwszy panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi przedstawiłem tę ideę, kiedy rozmawialiśmy w cztery oczy, pan prezydent Donald Trump się po prostu śmiał" - mówił.

"Między nami to przyjęło kryptonim pewnej akcji polityczno-wojskowej, którą prowadziliśmy, którą ja chciałem prowadzić, o którą ja się też zwracałem do prezydenta USA Donalda Trumpa, czyli zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce i na wschodniej flance NATO w znaczeniu jednostek wojskowych, czyli w znaczeniu czynnika ludzkiego, a więc żołnierzy i w znaczeniu infrastrukturalnym to znaczy, żeby infrastruktura armii Stanów Zjednoczonych była na naszym terytorium taka, z której, w przypadku, gdyby doszło do jakiejkolwiek napaści na nas, gdyby doszło do jakiegokolwiek aktu agresji na Polskę czy na inne kraje NATO, choćby kraje ościenne, myślę o państwach bałtyckich, czy myślę o innych państwach wschodniej flanki NATO na południe od nas, że w takiej sytuacji ona mogłaby zostać użyta i wojska amerykańskie i wojska NATO już na miejscu by tę infrastrukturę miały - o tym rozmawialiśmy i to niejako określiliśmy mianem Fort Trump" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że w Polsce jest wiele miejsc, gdzie w tej chwili przebywają żołnierze amerykańscy i gdzie jest infrastruktura. "Fort Trump, śmiało mogę powiedzieć, to nie jest nazwa bazy wojskowej, w sensie fizycznym, tylko to jest nazwa pewna zbioru działań zwiększających amerykańską obecność militarną w Polsce, która jest prowadzona w okresie prezydentury pana prezydenta Donalda Trumpa" - powiedział Duda i dodał, że dziś jest to cały czas realizowane.

"Nie ukrywam, że mam nadzieję, że ta współpraca będzie coraz bardziej zaawansowana, czyli że ten Fort Trump będzie się coraz bardziej powiększał - ja na to liczę" - stwierdził prezydent.

Broń jądrowa

Duda był też pytany o ewentualne rozmowy dotyczące przeniesienia do Polski broni jądrowej. List do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie wystosował wcześniej kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Pytał w nim m.in. o cel jego środowej wizyty w USA. Według polityka, opinia publiczna powinna wiedzieć, czy są m.in. plany przenoszenia do Polski broni jądrowej lub budowy reaktora atomowego.

"Nie rozmawiałam nigdy z panem prezydentem Donaldem Trumpem na ten temat. Ja wiem, że w Polsce pojawia się mnóstwo plotek w tej kwestii, ale nigdy to zagadnienie nie było przedmiotem naszej rozmowy" - podkreślił Duda.

Ważny sygnał

Prezydent został zapytany, kiedy zapadła decyzja o jego wizycie w USA. "Generalnie nasze spotkanie z prezydentem Trumpem było planowane wcześniej. Ostatni raz rozmawialiśmy na ten temat osobiście w rozmowie telefonicznej dwa miesiące temu" - odparł. Zaznaczył jednocześnie, że ze względu na pandemię koronawirusa nie mogło dotąd dojść do osobistego spotkania.

"To zaproszenie było dopełnieniem tamtych naszych ustaleń, które podjęliśmy z panem prezydentem Donaldem Trumpem. Czy ono nas zaskoczyło? Przyznam się otwarcie - nie zaskoczyło. Spodziewaliśmy się, że to zaproszenie będzie no i po prostu jest" - powiedział Duda.

Powtórzył, że nie spodziewał się, iż będzie "pierwszym z przywódców, który zostanie zaproszony po lockdownie do Waszyngtonu". "To rzeczywiście traktuję jako wyjątkową sytuację i bardzo znaczący sygnał, jakie są intencje prezydenta Donalda Trumpa wobec Polski i jak pan prezydent postrzega Polskę, naszą część Europy, nas jako część UE. To jest rzeczywiście dla mnie ważny sygnał jako swojego militarnego sojusznika. Tak to odczytuję" - powiedział prezydent.

W okolicy Rezydencji Ambasadora RP, gdzie odbyła się konferencja prasowa prezydenta, zebrała się około 10-osobowa grupa osób mówiących po polsku z transparentami ruchu LGBT i tęczowymi flagami. Mieli oni również tablice, na których można było przeczytać m.in.: "Nie dla hejtu Dudy", "Shame on you president Duda", "Stop homophobia in Poland".

PAP

Wiadomości

Trzaskowski traci 6 pkt. Nawrocki zyskuje, Hołownia walczy o twarz

Wielki Piątek - chrześcijanie rozpamiętują mękę pańską

Raport Bruegla z poparciem Polski. NATO i jednomyślność zagrożone

Podkarpackie: Po burzach i opadach strażacy interweniowali ponad 70 razy

Łódź: Kobieta, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie została aresztowana

Vance w Rzymie: USA i Włochy chcą zacieśnić współpracę

Czy rząd Tuska pomoże Litwie? Chodzi o drogę przez Suwałki

"Miłosz Kłeczek zaprasza". Dziś w Republice o godz. 18:20

Zabójstwo dziecka w 36. tygodniu. RPO domaga się wyjaśnień

Byli reprezentanci Polski obchodzą dzisiaj urodziny

Aleksander Śliwka odchodzi z Japonii! Gwiazdor reprezentacji Polski zmienia klub

Kida: to, co się stało w Oleśnicy, to jest zabójstwo dziecka

Trzaskowski traci w kolejnym sondażu. Karol Nawrocki coraz bliżej

Chmielnik: albo dźwigamy krzyż, albo wbijamy gwoździe

Nawrocki walczył z damskim bokserem. "Powalił napastnika i pomógł go obezwładnić"

Najnowsze

Trzaskowski traci 6 pkt. Nawrocki zyskuje, Hołownia walczy o twarz

Łódź: Kobieta, która po porodzie porzuciła dziecko w pustostanie została aresztowana

Vance w Rzymie: USA i Włochy chcą zacieśnić współpracę

Czy rząd Tuska pomoże Litwie? Chodzi o drogę przez Suwałki

"Miłosz Kłeczek zaprasza". Dziś w Republice o godz. 18:20

Wielki Piątek - chrześcijanie rozpamiętują mękę pańską

Raport Bruegla z poparciem Polski. NATO i jednomyślność zagrożone

Podkarpackie: Po burzach i opadach strażacy interweniowali ponad 70 razy