Przejdź do treści
Andrzej Duda: Nikomu nie każę się modlić, jednak chciałbym, by mnie też nie odbierano prawa do przeżywania wiary
facebook.com/andrzejduda

– Nikomu nie każę się modlić i nie mam najmniejszego zamiaru tego robić. Każdy ma do tego prawo, chciałbym jednak, by mnie też nie odbierano prawa do przeżywania mojej wiary – mówił prezydent elekt Andrzej Duda w wywiadzie dla Gazety Polskiej.

– Nie tylko się czuję, ale jestem osobą religijną – mówił Andrzej Duda w rozmowie z Samuelem Pereirą. – W związku z tym było dla mnie naturalne, że pojadę do Częstochowy pomodlić się i podziękować Matce Najświętszej. Byłem tam w trakcie kampanii, modliłem się, dla mnie to też jest pewne zobowiązanie – stwierdził prezydent elekt, odnosząc się do swojej wizyty na Jasnej Górze.

 

Duda podkreślał, że „nikomu nie każe się modlić” i nie mam najmniejszego zamiaru tego robić. – Każdy ma do tego prawo, chciałbym jednak, by mnie też nie odbierano prawa do przeżywania mojej wiary – stwierdził.

 

Zapytany, czy jest możliwe łączenie polityki z wiarą, prezydent elekt odparł, że „szukanie dobrych rozwiązań w polityce nie musi oznaczać poświęcenia moralności”. – Klucz tkwi w znalezieniu porozumienia, nie zatracając, nie odwracając się od swoich wartości. Pierwszym krokiem jest rozmowa. Dialog to jest to, czego dziś najbardziej w polskiej polityce brakuje – wyjaśniał.

 

Będę szukał porozumienia”

 

Andrzej Duda na pytanie o to, jak chce być prezydentem wszystkich Polaków, także tych, którzy na niego nie głosowali, stwierdził, że w tej sprawie istotny jest dialog.

 

– Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że ludzie, którzy próbują w polityce budować poparcie społeczne na strachu, są przeciwnikami naszej narodowej wspólnoty i tym samym wzmocnienia potencjału obywatelskiego. Do naprawy kraju niezbędne jest poczucie, że jako obywatele zależymy jeden od drugiego i razem mamy szansę budować lepszą Polskę – podkreślał prezydent elekt.

 

– Deklaracje dialogu składałem już w trakcie kampanii, teraz chcę to udowodnić moim działaniem. Swoje zapewnienia co do szukania porozumienia już złożyłem, teraz chcę je zrealizować – uzupełniał.

 

Nacisk na politykę historyczną

 

Prezydent elekt podkreślał również istotę polityki historycznej. Jako przykład podawał Niemcy, które tak naprawdę od końca drugiej wojny światowej świadomie kształtowały swoją politykę historyczną.

 

– My również powinniśmy konsekwentnie kształtować naszą politykę historyczną, prowadząc skuteczne działania na arenie międzynarodowej – ocenił Duda. Podkreślał też potrzebę powołania specjalnej instytucji, która będzie się zajmować podejmowaniem interwencji w związku z przypadkami dyfamacji Polski na świecie, tak jak ma to miejsce w przypadku kłamliwego określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

 

– Chciałbym, aby ta instytucja działała pod auspicjami prezydenta, choć nie przeszkadzałby mi trójpatronat prezydenta, ministra spraw zagranicznych i premiera. Musimy twardo walczyć o nasze prawa, jednocześnie prowadząc własną politykę historyczną na zewnątrz – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Dopytywany o konkretne działania w sprawie polityki historycznej, prezydent elekt podkreślał wpływ przestrzeni kultury. Zaproponował finansowanie filmów, które pokazywałyby prawdziwą historię Polski oraz zasługi dla Europy i świata.

 

– W tym jest ogromna rola prezydenta jako najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej na świecie. Jego obecność i głos w trakcie rozmaitych uroczystości podkreśla rangę i wartość naszego stanowiska, również w sferze historycznej – mówił Andrzej Duda.

 

Gazeta Polska, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Human Rights Watch w obronie zabitych terrorystów w Ekwadorze

Demolowali Montreal, a Trudeau tańczył na koncercie Taylor Swift

Julia Szeremeta wraca na ring

Coraz gorzej na Kubie. Połowa mieszkańców musi żyć bez prądu

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów

Strzelanina w pobliżu ambasady; napastnik zabity, trzech policjantów rannych

Protesty we Francji. Wstrzącający proces. Macron obiecał. Ale nic

Szef MSZ Włoch bez lukru o Putinie. Pocisk balistyczny był stary

Brawo nasi! Polacy awansowali do elity!

Lewandowski z golem, Barcelona z remisem

Dr Żukowski: media społecznościowe sprzyjają polaryzacji

Gospodarka Kalifornii dogania niemiecką – Europa jest coraz mniej konkurencyjna

Suski: należy wesprzeć Republikę, bo tylko wolne media gwarantują dostęp do informacji

W tym kraju powstanie pierwsza w Europie fabryka rakiet Patriot

Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach 9-letniej Zosi i jej mamy

Najnowsze

Human Rights Watch w obronie zabitych terrorystów w Ekwadorze

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów

Strzelanina w pobliżu ambasady; napastnik zabity, trzech policjantów rannych

Protesty we Francji. Wstrzącający proces. Macron obiecał. Ale nic

Szef MSZ Włoch bez lukru o Putinie. Pocisk balistyczny był stary

Demolowali Montreal, a Trudeau tańczył na koncercie Taylor Swift

Julia Szeremeta wraca na ring

Coraz gorzej na Kubie. Połowa mieszkańców musi żyć bez prądu