Zrzeszenie sędziów „Aequitas” alarmuje: ile kosztują podróże działaczy Iustitii?

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Aequitas” zwraca uwagę na koszty zagranicznych wyjazdów prominentnych działaczy stowarzyszenia „Iustitia” i pyta o źródła ich finansowania.
Aequitas komentuje zagraniczne konferencje Iustitii
Jak poinformowało Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Aequitas”, kilku prominentnych przedstawicieli stowarzyszenia sędziowskiego „Iustitia” — w tym Dorota Zabłudowska, Krystian Markiewicz i Tomasz Posłuszny — wzięło udział w dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ), które odbyło się w październiku 2024 roku w Kapsztadzie (RPA). Jak zaznacza Aequitas, program wydarzenia przewidywał m.in. wycieczki turystyczne, w tym do regionu Stellenbosch znanego z winnic oraz kolację pożegnalną Braai.
Zrzeszenie przytacza też wystąpienie sędzi Doroty Zabłudowskiej, która – jak relacjonują – apelowała o ustanowienie przez ONZ 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej. Aequitas ocenia to jako „znaczące zaangażowanie”, ale zwraca również uwagę na kwestie finansowe związane z tym wyjazdem.
Kto płaci za wyjazdy?
Aequitas otwarcie zadaje pytania o źródła finansowania podobnych podróży. Jak przypomina, w przeszłości „Iustitia” pozyskała m.in. 156 958 euro oraz 95 000 zł z Fundacji im. Stefana Batorego, której fundatorem – jak podkreśla Zrzeszenie – jest George Soros.
W związku z tym Aequitas wyraża zaniepokojenie, czy to właśnie z tych środków mogły być pokrywane koszty wyjazdu do RPA. „Nie twierdzimy, że tak było, ale pytamy” – sugerują działacze Zrzeszenia, jednocześnie apelując o ujawnienie źródeł finansowania takich inicjatyw. Zrzeszenie przytacza również udział tych samych sędziów w konferencji EAJ w Erywaniu w maju 2025 roku. Dorota Zabłudowska i Krystian Markiewicz – jak wskazują publikowane przez Aequitas zdjęcia – wzięli tam udział w wycieczce do fabryki brandy i koniaku Ararat, co miało być częścią programu konferencji.
Zrzeszenie krytycznie komentuje fakt, że podobne elementy rekreacyjne coraz częściej pojawiają się w agendach zagranicznych konferencji sędziowskich, przy czym zastrzegają, że nie chodzi o „złośliwość”, lecz o „transparentność i odpowiedzialność”.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
