Adamowicz nie o Niemcach, a nazistach... Jak usiłowano zrobić cyrk podczas uroczystości na Westerplatte
Jeszcze niedawno pisaliśmy o racjonalnym ustępstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ws. uroczystości na Westerplatte. Gdy doszło do jego przemówienia, nie powstrzymał się od nawiązania do bieżącej polityki. – Kwestionuje się rządy prawa, podważa obecność Polski w UE. Zmienia się sens najważniejszych słów dla Polaka: ojczyzna, wolność i Europa – mówił w 79. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obecni wygwizdali prezydenta.
Prezydent Gdańska wskazał, że na tym skrawku padły pierwsze strzały II wojny światowej. – Kiedy mówię te słowa, moje myśli biegną ku nieodległemu Katyniu. Symbolizuje on mroczne czasy II wojny światowej. Polski żołnierz jako pierwszy w Europie postawił opór nazistom. Polski żołnierz stanął w obronie europejskich wartości – wolności, demokracji – wskazał.
Rocznica wybuchu największego zbrojnego konfliktu w historii stała się, dla prezydenta Gdańska, idealnym momentem na nawiązanie do polityki bieżącej. Wielu zgromadzonych wygwizdało postawę Adamowicza. – Naszym celem była zjednoczona Europa. Dzisiaj jednak widzimy, jak to wszystko odchodzi w przeszłość. Jak słabnie tamta lekcja historii. Kwestionuje się rządy prawa, podważa obecność Polski w UE. Zmienia się sens najważniejszych słów dla Polaka: ojczyzna, wolność i Europa. Apelujemy! Bezpieczną przyszłość można budować na trudnej drodze odpowiedzialności za to, co teraz. Drogą jest odpowiedzialny patriotyzm, to co nas łączy - to, co wspólne. Apelujemy o pierwszeństwo prawa, a nie siły w życiu społecznym. Prawdy, a nie kłamstwa – mówił.
Widzimy jak słabnie oddziaływanie lekcji historii #Westerplatte. Kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa naszą obecność w Unii Europejskiej. Rządzący zmieniają sens i znaczenie najważniejszych dla każdego Polaka słów pic.twitter.com/a5CYUKVC0Q
— Paweł Adamowicz (@AdamowiczPawel) 1 września 2018
01.09.1939, godz. 4:47
Dziś mija 79. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej Niemcy zbombardowali Tczew i Wieluń.
Westerplatte broniło się pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez tydzień strażnica wojskowa odpierała zmasowane ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.