Przejdź do treści
Abp. Jędraszewski w noworocznej homilii: Prawdziwe nawrócenie ekologiczne zaczyna się od synostwa wobec Boga
Telewizja Republika

– Ochrona tego świata staje się dla nas wielkim zadaniem – mówił abp Marek Jędraszewski w noworocznej homilii. w bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie.

Arcybiskup Jędraszewski podkreślił, że powinniśmy patrzeć na otaczający świat jako dzieci Boże. Nawiązał także do orędzia papieża Franciszka na 53. Światowy Dzień Pokoju. Jak podkreślił, w związku z koniecznością przełamania dominacji i przemocy, Ojciec Święty mówi o nawróceniu ekologicznym.

– Chodzi o to, aby na życie człowieka spojrzeć biorąc pod uwagę najpierw szczodrobliwość Stwórcy, "który dał nam Ziemię i który wzywa nas do radosnej wstrzemięźliwości dzielenia się". Chodzi zatem, by na nowo tworzyć jak najbardziej szlachetne więzi z naszymi siostrami i braćmi. By dalej odnawiać jak najbardziej dobre relacje z innymi stworzeniami, które Bóg powołał do istnienia na naszej ziemi – mówił abp Jędraszewski przywołując papieskie orędzie.

– Piękne, pełne szlachetności relacje z innymi ludźmi, szacunek do innych stworzeń i samej natury musi - zdaniem Ojca Świętego – znajdować swój fundament w ciągle odnawianej relacji ludzi ze Stwórcą, który jest źródłem wszelkiego życia – powiedział metropolita.

– Prawdziwe nawrócenie ekologiczne zaczyna się od naszego synostwa wobec Boga, który stworzył na na swój obraz i swoje podobieństwo i kazał nam czynić Ziemię poddaną sobie. To znaczy, żebyśmy umieli na tę Ziemię, na całe bogactwo stworzonego świata patrzeć z taką odpowiedzialnością i z taką miłością, z jaką On powoływał ten świat do istnienia – mówił abp Jędraszewski.

Metropolita podkreślił, że "w jakiejś mierze człowiek w swojej relacji do świata musi być przedłużeniem stwórczych rąk samego Boga". - To stanie się możliwe, kiedy będzie te swoje relacje z Bogiem i z całym światem każdy człowiek tworzył poprzez spotkanie z Jezusem Chrystusem - powiedział metropolita krakowski.

– Odkrywając naszą człowieczą godność w spotkaniu z Chrystusem - bratem każdej i każdego z nas, stajemy się szczególnie uzdolnionymi do tego, aby z wdzięcznością wobec Boga patrzeć na to wszystko, co nas otacza i co staje się dla nas wielkim zadaniem: ochrony tego świata, zatroskania o ten świat, robienia wszystkiego, aby ten wielki skarb, jakim jest świat nie został przez nieodpowiedzialność człowieka zniszczony - podkreślił abp Jędraszewski.

W nawiązaniu do papieskiego orędzia mówił także, że "wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania". – Zaczyna się od złego słowa. Zaczyna się bardzo często w imię tak zwanej tolerancji, by kogoś innego osadzić w oczekiwanym przez siebie obrazie zła i kłamstwa. By móc przez to – ponieważ taki obraz fałszywy drugiego człowieka się tworzy – by móc go dalej bezkarnie oskarżać – wskazywał abp Jędraszewski.

– Nazbyt często spotykamy się także w naszej rzeczywistości społecznej z tymi zjawiskami. Trzeba, zdaniem Ojca Świętego, wracać do idei braterstwa międzyludzkiego. A to braterstwo ma swój fundament w samym Bogu – powiedział metropolita krakowski.

niezależna.pl/media

Wiadomości

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Najnowsze

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem