Przejdź do treści
Abp Jędraszewski: nasze zwycięstwo przyszło i przyjdzie przez Maryję
TV Republika

Arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił homilię podczas Mszy Świętej na krakowskiej Skałce, gdzie zainaugurowano III edycję ogólnopolskich rekolekcji Oddanie33. – Zwycięstwo przyszło i przyjdzie z całą pewnością przez Maryję – podkreślił metropolita krakowski.

Celem rekolekcji jest przygotowanie do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Rekolekcje rozpoczęły się w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

Na początku Mszy św. na krakowskiej Skałce, przeor tutejszego klasztoru zwrócił uwagę, że to nabożeństwo zapoczątkowali polscy jezuici w XVI i XVII w.

 

– Dziękujemy Bogu, że to dzieło przechodziło też przez Jasną Górę. 3 maja 1966 r. nastąpiło oddanie się w niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce. Stało się dziełem całego narodu – jesteśmy oddani Matce Bożej – podkreślił o. Mariusz Tabulski OSPPE. Jak dodał duchowny, oddanie to stanowi okazję, abyśmy „zaangażowali się w nie w sposób osobisty w tym pokoleniu”.

"Najlepsza droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję"

Swoje rozważania podczas homilii abp Marek Jędraszewski poświęcił św. Janowi Pawłowi II, który całe swoje życie zawierzył Matce Bożej (hasło posługi biskupiej Karola Wojtyły brzmiało przecież Totus Tuus- Cały Twój (Maryjo). Metropolita krakowski przypomniał, że w lutym 1940 r. młody Karol Wojtyła spotkał Jana Tyranowskiego, krawca i mistyka, dzięki któremu poznał dzieła św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila, a także Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignon de Monfort.

– Traktat pokazał mu, że najlepsza droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję. To dzięki Niej możemy wejść najpełniej w tajemnicę Wcielenia i Odkupienia, które stało się naszym udziałem dzięki Jezusowi – wskazał metropolita krakowski. Jak przypomniał, z słów tego nabożeństwa pochodzi biskupie i papieskie zawołania „Totus Tuus”, a owocem tych młodzieńczych refleksji stały się późniejsze dokumenty jego pontyfikatu: encyklika Redemptoris Mater oraz List apostolski Mulieris dignitatem.

– Zrozumiał, że prawdziwa pobożność maryjna, to nie zwykła tylko skłonność uczuciowa wynikająca z pewnej potrzeby serca, ale przede wszystkim, że w pobożności maryjnej kryje się obiektywna prawda o Bogurodzicy, którą Bóg jako nową Ewę postawił wobec nowego Adama – Chrystusa – mówił metropolita krakowski.

Totus Tuus - jak dojrzewała miłość Jana Pawła II do Maryi

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że młody biskup Karol Wojtyła w VIII rozdziale Konstytucji o Kościele Lumen gentium Soboru Watykańskiego II rozpoznał siebie i całą dotychczasową osobistą pobożność maryjną. Jego dojrzewanie do miłości do Matki Najświętszej rozpoczęło się w Wadowicach – najpierw w czasie nabożeństw do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafialnym kościele, a później w czasie nabożeństwa szkaplerznego przyjętego od karmelitów „na górce”. Kolejne ważne miejsca kształtowania pobożności maryjnej Karola Wojtyły to Kalwaria Zebrzydowska, gdzie przeplatają się ze sobą dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej, a także Jasna Góra w Częstochowie – sanktuarium narodu polskiego. – Całe jego życie zmierzało do tego, by jak najściślej złączyć się z Chrystusem – Zbawicielem świata i Odkupicielem – właśnie poprzez Matkę Najświętszą – mówił abp Jędraszewski. 

Kończąc homilię arcybiskup zwrócił uwagę, że początek nowego roku przepełniony jest niepokojem nie tylko związanym z epidemią, ale także w związku z rosnącą siłą – zwłaszcza na Zachodzie – rewolucji neomarksistowskiej. – Lęk przed tym, co nadejdzie. Niepokój o to, co może się stać. Obawa, że skończy się jakiś świat. Dlatego, kiedy dziś rozpoczynają się 33 dni, których kresem ma być oddanie się Matce Najświętszej, chciałem powiedzieć: najpierw konieczna jest ufność pokładana w Panu Bogu – mówił abp Marek Jędraszewski i podkreślał, że nadzieję trzeba pokładać w Jezusie, który mówi: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że oddanie się Matce Bożej jest tak ważne, ponieważ Ona „najpewniej i najpełniej” doprowadzi człowieka do Swojego Syna. W tym kontekście arcybiskup przypomniał słowa kard. Augusta Hlonda: „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. – Kard. Hlond mówił: „zwycięstwo, jeśli przyjdzie…”, a my wiemy – patrząc na dzieje narodu polskiego kilkudziesięciu ostatnich lat – przyszło zwycięstwo. Przyjdzie z całą pewnością – zakończył abp Marek Jędraszewski.

 

 

 

 

 

diecezja.pl

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?