13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, polski Kościół obchodzi dzień modlitwy za ofiary tego czasu. W przesłaniu na ten dzień przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o "modlitwę o trwały pokój w naszej ojczyźnie".
Duchowny podkreślił, że "wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną". Dodał, że nasi rodacy przelewali za nią krew oraz znosili cierpienia i rozłąkę z rodziną i krajem. Abp Stanisław Gądecki powiedział, że wprowadzenie stanu wojennego było efektem represji i "niszczenia tego, co najbardziej polskie".
Zaznaczył, że tragiczne wydarzenie, jakim był stan wojenny, przyniosło - oprócz śmierci i cierpienia wielu osób - także niepewność co do przyszłości kraju. Przypomniał, że święty Jan Paweł II modlił się wtedy do Matki Boskiej, aby w Polsce nie doszło do bratobójczych walk i rozlewu polskiej krwi, "bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny".
Prośba o modlitwę za ofiary
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił o modlitwę za ofiary stanu wojennego, "pamiętając o słowach świętego Jana Pawła II, o ofiarach pacyfikacji kopalni "Wujek", o wielu anonimowych ofiarach stanu wojennego i kapłanach, którzy tak jak błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko uczyli jak zło dobrem zwyciężać".