80. rocznica zbrodni dokonanej na polskiej ludności w Hucie Pieniackiej. Tej wsi już nie ma - została tylko pamięć!
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka zapraszają do udziału w obchodach 80. rocznicy zbrodni popełnionej na ludności polskiej we wsi Huta Pieniacka pod Lwowem przez odziały SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów.
Uroczystości zainauguruje Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana w intencji ofiar tragicznych wydarzeń. Następnie uczestnicy obchodów udadzą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostanie odczytany Apel Pamięci, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. W trakcie uroczystości przewidziano przemówienie Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella, prezes Stowarzyszenia „Huta Pieniacka" Małgorzaty Gośniowskiej-Koli oraz doradcy Prezydenta RP Łukasza Rzepeckiego.
28 lutego 2024 r., Warszawa
godz. 10:30 – Msza św., Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15,
godz. 12:00 – Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.
28 lutego 1944 roku w nieistniejącej już dziś wsi w obwodzie lwowskim jej polscy mieszkańcy zostali zamordowani przez ukraińskich żołnierzy 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS – Policyjnego (wydzielonego z 14. Dywizji Waffen SS „Galizien") pod dowództwem niemieckim, przy udziale oddziału UPA i oddziału paramilitarnego ukraińskich nacjonalistów pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego. Zgodnie z ustaleniami śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie w Hucie Pieniackiej zamordowano około 850 osób, a wieś została zrównana z ziemią. Zbrodnia ta stanowi jedną z wielu popełnionych w ramach Rzezi Wołyńskiej.