42 działania w celu zacieśnienia współpracy NATO-UE
Sekretarz NATO i szefowa unijnej dyplomacji przedstawili strategiczny plan na rzecz partnerstwa. Zakłada on współpracę w przeciwdziałaniu zagrożeniom wojny hybrydowej, działania w zakresie cyberprzestrzeni, współpracę na morzu, rozwój potencjału zbrojnego, współpracę przemysłu wojskowego, organizację ćwiczeń oraz budowę zdolności obronnej państw członkowskich.
– Europa i Ameryka Północna są ze sobą ściśle związane, jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa. Wzmocnienie naszego partnerstwa nigdy wcześniej nie było tak ważne, jak teraz. Kluczowy jest fakt, że wzmocnienie europejskiej obrony ma charakter komplementarny względem Sojuszu. Opracowaliśmy ponad 40 propozycji w najważniejszych obszarach; są one pragmatyczne i ambitne – mówił Jens Stoltenberg.
Sekretarz NATO dodał, że, że jednym z najistotniejszych działań w najbliższym czasie jest powołanie Europejskiego Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym, która ma reagować w sytuacjach kryzysowych. Ułatwienie obronności oraz stworzenie planów w przypadku zagrożenia ma należeć do najważniejszych działań ECCHT.
Wspólne ćwiczenia zarządzania kryzysowego mają rozpocząć się już na początku 2017 roku. Istnieje też możliwość wzmocnienia współpracy między UE a państwami, które do wspólnoty nie należą (Japonia, Australia czy Nowa Zelandia).