Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

200 osób uczciło ofiary sowieckich represji, biorąc udział w rowerowym Peletonie Pamięci

Źródło: Canva.com

Ok. 200 osób uczciło w sobotę po południu w Białymstoku ofiary sowieckich represji, biorąc udział w rowerowym Peletonie Pamięci. Imprezę zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru, aby w aktywny, atrakcyjny sposób opowiadać o historii i popularyzować ją

Peleton Pamięci odbywa się w Białymstoku od 2018 r. Stał się również imprezą międzynarodową, bo do przedsięwzięcia włączyły się współpracujące z Muzeum Pamięci Sybiru muzea z Litwy i Łotwy. Na początku ich przedstawiciele przyjeżdżali na peleton do Białegostoku, a w tym roku imprezy w ramach peletonu odbyły się w Rydze i Wilnie. Za rok wydarzenie ma się także odbyć w Kiszyniowie w Mołdawii.

Peleton odbywa się co roku w sierpniu w nawiązaniu do daty 23 sierpnia 1939 r., kiedy Niemcy i Rosja podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow - tzw. pakt o nieagresji, w którym podzielono także kraje Europy Środkowo-Wschodniej na strefy wpływów obu okupantów.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku prof. Wojciech Śleszyński przypomniał, że skutkiem tego paktu były między innymi represje, które dotknęły obywateli wielu państw. W piątek na zapowiadającej peleton konferencji prasowej podkreślił, że w czasie obecnej agresji Rosji na Ukrainę wszystkie narody doświadczone okupacją sowiecką ponad 80 lat temu muszą mówić o przeszłości jednym głosem, pokazywać swoje doświadczenia, bo są wspólne z tym, co się dziś dzieje w Ukrainie.

Organizatorzy peletonu podkreślili, że impreza nie jest rywalizacją sportową, a formą upamiętnienia ofiar represji i edukacji.

Kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych dr Piotr Popławski powiedział PAP, że co roku trasa peletonu w Białymstoku jest inna, aby pokazywać kolejne ważne dla historii miejsca. W tym roku na trasie przejazdu są obecny Teatr Dramatyczny, czyli przedwojenny Dom Ludowy. Według Popławskiego to jedno z kluczowych miejsc sowieckiej okupacji w mieście, bo przeprowadzono w nim sfałszowane referendum o przyłączeniu tych ziem do ZSRR. "Tak postępowali sowieci, tak samo postępują dzisiaj Rosjanie. To samo się dzieje dzisiaj w Chersoniu w Ukrainie. To nie jest nic nowego" - podkreślił.

Inne miejsce, które poznali uczestnicy peletonu, to willa przy ul. Akademickiej - rezydencja ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego, którego zesłańcze losy nie są znane. Przy VI LO omawiano sowiecką szkołę, a na rogu ulic Poleskiej i Nowogródzkiej omawiano losy jednego z zamordowanych w zbrodni katyńskiej, a przy ul. Fabrycznej poznawano historię jednej z deportowanych stamtąd rodzin.

Muzeum Pamięci Sybiru współpracuje z: Muzeum Okupacji i Wolności Vabamu w Tallinie, Muzeum Okupacji Łotwy w Rydze, Centrum Badań nad Ludobójstwem i Ruchem Oporu Mieszkańców Litwy w Wilnie i Narodowym Muzeum Hołodomoru–Ludobójstwa w Kijowie. Dyrektor muzeum prof. Wojciech Śleszyński powiedział w sobotę PAP, że współpraca w ramach sieci muzeów będzie rozwijana.

"Myślimy o tym, żeby robić wspólne wydarzenia, bo - co jest ważne - musimy mówić, przypominać swoim obywatelom o tym, co się wydarzyło ponad 80 lat temu i o tym, co dzisiaj się dzieje w Ukrainie. Nie zapominajmy, że nasi współobywatele z UE, szczególnie z zachodniej części Europy, nie za dużo wiedzą o naszej historii, o historii tej części świata i to jest nasz obowiązek - mówić o tym" - powiedział Śleszyński. Dodał, że jest to także rola wszystkich dużych muzeów w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP, Facebook

Wiadomości

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Najnowsze

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych