Trwa 16 doba strajku w kopalniach JSW. Ponad 5,3 tys. górników kontynuuje go na powierzchni, 19 osób prowadzi protest głodowy – podało WCZK w Katowicach. Czekamy na dalsze rozmowy – powiedział rzecznik sztabu protestacyjnego.
Jak przekazało rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w czwartek rano protestowało 5328 górników. Przebywają oni na powierzchni. Ponadto 19 osób prowadzi protest głodowy. Strajk w JSW rozpoczął się trzy tygodnie temu, od tego czasu w spółce wstrzymane jest wydobycie.
Prezes musi odejść
Związkowcy żądają odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego, któremu zarzucają nieudolność i niegospodarność, oraz natychmiastowych decyzji w sprawie rozwiązania trudnej sytuacji w JSW.
Dalsze rozmowy...
– Czekamy na dalsze rozmowy, bo przecież nie zostały te rozmowy moim zdaniem zerwane, a brałem w nich udział. Parafowaliśmy (…) poszliśmy do załóg przedstawić pracownikom to, co zostało parafowane, żeby można było to podpisać, a nie mamy z kim – powiedział rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda.
17 lutego zebranie Rady Nadzorczej JSW
17 lutego w Warszawie zbierze się Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej - dowiedziała się PAP w JSW w środę. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że ma na niej rozpocząć się zapowiadany przez resort skarbu audyt kosztów spółki.
– W tej chwili przede wszystkim chcielibyśmy porozmawiać z właścicielem - zarząd nie jest władny i nie ma mocy sprawczej, zarząd nie jest wiarygodny (…). Z radą nadzorczą mamy zaproszenie prawdopodobnie na wtorek. No, to jak mamy tyle czasu, to więc siedzimy na kopalniach i czekamy aż nadejdzie szczęśliwy wtorek – powiedział Szereda.
Dodał, że chcą rozmawiać z „osobą, która będzie wiarygodna (...) podpisze z nami porozumienie – ze stroną społeczną, ze związkami zawodowymi, z pracownikami. I będzie to realizowane” – podkreślił.
Żony i rodziny przed JSW
Rzecznik sztabu poinformował, że w czwartek o godz. 12 żony górników i ich rodziny będą protestować przed spółką JSW.
Protokół uzgodnień i rozbieżności zakłada m.in. czasowe zawieszenie niektórych postanowień porozumienia zawartego przed debiutem giełdowym spółki oraz innych dotychczas obowiązujących w JSW dokumentów (regulacji i porozumień). Związkowcy podali, że dokonane w nim ustępstwa płacowe przekładają się na obniżenie zarobków górników o 7-10 proc.