15 lat Instytutu Pamięci Narodowej. Obchody w Warszawie
Instytut Pamięci Narodowej obchodzi swoje 15-lecie. Warszawskie obchody skupione będą w Centrum Edukacyjnym IPN, a zakończą się uroczystym wręczeniem odznaczeń państwowych na Zamku Królewskim.
W poniedziałek w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. "25 lat europejskich doświadczeń w rozrachunku z dyktaturą komunistyczną - osiągnięcia i porażki". Wykład wprowadzający wygłosi dr Kamiński.
We wtorek uroczystości w związku z 15-leciem IPN odbędą się na Zamku Królewskim. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe. Odbędzie się ponadto wykład gościa specjalnego, rosyjskiego dysydenta i obrońcy praw człowieka Siergieja Kowalowa.
Instytut Pamięci Narodowej został powołany do życia na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Swoją działalność rozpoczął 8 czerwca 2000 r. Pierwszym prezesem został prof. Leon Kieresan.
Preambuła ustawy powołującej IPN wymienia jako zadania Instytutu kultywowanie pamięci o ofiarach i bohaterach walki z okupantami podczas II wojny światowej oraz walki o niepodległy byt Państwa Polskiego po jej zakończeniu. W dokumencie jest mowa o obowiązku ścigania zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych oraz o konieczności zadośćuczynienia ich ofiarom i ujawnienia bezprawnych działań państwa komunistycznego.
Drugim prezesem Instytutu został prof. Janusz Kurtyka, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. 10 czerwca 2011 r. Sejm wybrał na prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego.
IPN posiada 11 oddziałów: w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie. W ciągu 15 lat działalności IPN podjął różnego typu współpracę na szczeblu regionalnym bądź lokalnym z kilkoma tysiącami podmiotów.