Przejdź do treści

11 zgromadzeń publicznych w Warszawie w Święto Niepodległości

Źródło:

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor zaznaczyła, że trasy zgromadzeń w Święto Niepodległości nie nakładają się i nie przecinają. Zapowiedziała, że na trasach marszów będą utrudnienia w ruchu.

Jak mówiła Gawor, marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" wyruszy o godz. 13.15 z ul. Królewskiej i przejdzie przed Belweder ulicami: Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi. Po drodze uczestnicy marszu będą się zatrzymywać przy pomnikach zasłużonych Polaków: kard. Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego „Grota”, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Przy ostatnim pomniku planowane jest wystąpienie Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości państwowe rozpoczną się wcześniej - o godz. 9 mszą św. za ojczyznę w archikatedrze. O godz. 10.30 prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia i wyróżnienia w Pałacu Prezydenckim. O godz. 12 na pl. Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie miała miejsce uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci.

Z ruchu i parkowania będą wyłączone: ul. Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, ul. Chopina, pl. na Rozdrożu, ul. Bagatela, ul. Belwederska, ul. Gagarina. Czasowo (w godz. 15.30-16.30) ruch będzie wstrzymany na skrzyżowaniu ulic: Belwederskiej, Gagarina, Spacerowej.

Trzy z 11 zgromadzeń publicznych zgłosiły osoby związane z Obozem Narodowo-Radykalnym; grupy mają się połączyć pod koniec dnia.

Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości - do 50 tys. Rozpocznie się on o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki. Następnie uczestnicy marszu przejdą na Rondo Dmowskiego i dalej ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu. W czasie marszu w Parku Agrykola ma przebywać do 10 tys. osób; 200 osób o godz. 13 ma wyruszyć sprzed ambasady węgierskiej, przejść ulicami Mokotowską, Koszykową, przez pl. Konstytucji, ul. Marszałkowską i dołączyć do pozostałych narodowców. Gawor powiedziała, że organizatorzy Marszu Niepodległości nie wnioskowali o wsparcie policji. Podkreśliła, że jeśli przebieg zgromadzenia będzie się odbywał zgodnie z przepisami, bez łamania prawa, interwencja policji nie będzie podejmowana. Gawor zaznaczyła, że za przebieg marszu są odpowiedzialni organizatorzy, jednak decyzję o jego rozwiązaniu będą mogli podjąć także upoważnieni do tego urzędnicy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.

Dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa poinformowała, że dodatkowo obchody 11 listopada będzie zabezpieczać 2,9 tys. funkcjonariuszy policji z kraju a także Żandarmeria Wojskowa, straż pożarna, straż miejska. Podkreśliła, że dodatkowe siły mogą zostać użyte w przypadku dużego zagrożenia.

W Biegu Niepodległości, który ma ruszyć o godz. 11.11, weźmie udział 12 tys. uczestników. Utrudnień trzeba spodziewać się na al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości na odcinku od ul. Stawki do ul. Rakowieckiej. Z ruchu ulice będą wyłączone w godz. 11-15, a tramwaje nie będą kursowały na podanej trasie od godz. 8.

11 listopada w Warszawie rozpocznie się także Szczyt Klimatyczny ONZ. W spotkaniach, które odbędą się pierwszego dnia na Stadionie Narodowym a późnym popołudniem w Bibliotece UW przy ul. Dobrej, ma wziąć udział od 3-5 tys. osób. W związku z tym z ruchu będzie wyłączona m.in. ul. Siwca, ul. Lipowa.

Gawor nie chciała informować o liczbie i miejscach zgromadzeń związanych ze szczytem, gdyż - jak mówiła - wciąż można je zgłaszać. Powiedziała, że prawdopodobnie 16 listopada specjalnym pociągiem z Brukseli przyjedzie ok. tysiąc osób z ruchu alterglobalistów.

Nie wszystkie zgromadzenie zgłoszone na 11 listopada dotyczą obchodów Święta Niepodległości. Tego dnia odbędzie się m.in. protest przeciwko stosowaniu przemocy wobec nieletnich, protest przeciwko usunięciu dzieł Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza z lektur szkolnych, protest przeciwko bezrobociu.

dch, PAP, fot. Maksim/CC

Wiadomości

Fontanna na Placu Hiszpańskim miejscem turystów. To się zmieni

Czy larwy owadów będą usuwać plastik? Wiemy więcej...

Pogodowy miks. Czego spodziewać się w niedzielę? PROGNOZA

Ciemny tlen? Odkrycie, które zmienia postrzeganie życia!

Dlaczego ekipa Trzaskowskiego i Tuska gardzi Polakami?

Niemiecki generał ostrzega: Rosja szykuje atak na państwa NATO

Wyspa pierwiastków. Wyścig napędza topnienie lodu

AKTUALIZACJA

TikTok nie działa w USA. Komunikat dla użytkowników

NATO ściąga dodatkowe oddziały. Wybory w europejskim kraju

Nigeria przyjęta do grupy BRICS. Co jej to da?

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Ciemny tlen? Odkrycie, które zmienia postrzeganie życia!

Dlaczego ekipa Trzaskowskiego i Tuska gardzi Polakami?

Niemiecki generał ostrzega: Rosja szykuje atak na państwa NATO

Wyspa pierwiastków. Wyścig napędza topnienie lodu

Fontanna na Placu Hiszpańskim miejscem turystów. To się zmieni

Czy larwy owadów będą usuwać plastik? Wiemy więcej...

Pogodowy miks. Czego spodziewać się w niedzielę? PROGNOZA