10 maja obie „Solidarności” - rolnicza i pracownicza zaprotestują w Warszawie przeciwko Zielonemu Ładowi! Na proteście będą także Kluby Gazety Polskiej!
W piątek ulicami Warszawy przejdzie manifestacja przeciwko unijnej polityce klimatycznej i tzw. Zielonemu Ładowi Pracownicza „Solidarność”, która jest organizatorem wydarzenia, chce pokazać absurdy płynące z dyrektyw unijnych. Związkowcy podkreślają, że zielona polityka to odgórna, przymusowa zamiana źródeł ciepła w domach i ryzyko ubóstwa energetycznego. Razem z pracowniczą „Solidarnością” pomaszeruje „Solidarność” rolnicza i inne związki zawodowe, a także Kluby "Gazety Polskiej" z całej Polski! Zbiórka Klubów GP o godz. 11.00 na Rogu Senatorskiej i Podwala.
Manifestacja pod hasłem „Przecz z zielonym ładem!” rozpocznie się o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Następnie zgromadzeni przejdą przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Protest zakończy się przed Sejmem RP.
Jak przekonuje przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, polityka Brukseli prowadzi do podwyżek cen energii i ciepła, a Zielony Ład uderza bezpośrednio w polski przemysł.
– Sytuacja wielu branż, jak górnictwo czy hutnictwo, związana z opłatami tzw. ETS doprowadza do tego, że polska gospodarka staje się mniej konkurencyjna – mówi Piotr Duda.
- Rolnicy jako pierwsi odczuli w swoich kieszeniach i gospodarstwach unijne dyrektywy i jako pierwsi wyszli na barykady. To my jesteśmy wzorem dla innych państw w UE – podkreśla szef rolniczej „Solidarności” Tomasz Obszański i dodaje: - Nasze rolnictwo jest rolnictwem ekologicznym, jest rolnictwem zdrowym, jest też zeroemisyjnym, bo tych nawozów i środków ochrony roślin rolnicy polscy stosują najmniej w UE.
Do protestu dołączy Prawo i Sprawiedliwość. Jak przekonywał prezes PiS, Jarosław Kaczyński, chodzi o polskie interesy.
– Marsz w Warszawie zainicjowała „Solidarność”. My mieliśmy inną datę, ale dzisiaj jest taki czas, że nie ma, co się dzielić, trzeba być razem – akcentuje Jarosław Kaczyński.
W ramach unijnej polityki klimatycznej aż 83 proc. budynków w Polsce trzeba będzie zmodernizować, aby spełniały normy zeroemisyjności. Do 2028 roku wszystkie nowe prywatne budynki będą musiały być wyposażone w odnawialne źródła energii. Z kolei do 2040 roku na dobre muszą zniknąć z domów prywatnych piece na węgiel i kotły na gaz i muszą być zastąpione fotowoltaiką albo pompami ciepła. Około półtora miliona gospodarstw domowych grozi ubóstwo energetyczne.
W piątek rozpocznie się jednocześnie zbiórka podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum. „Solidarność” chce zadać w nim jedno pytanie, które brzmi: „Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta, Parlamentu i Rządu do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?”.
!!! WAŻNE: W akcji wezmą także udział Kluby "Gazety Polskiej" z całej Polski! Zbiórka Klubów GP o godz. 11.00 na Rogu Senatorskiej i Podwala !!!