Przejdź do treści
11:00 Meksyk: Ważny członek gangu narkotykowego, za którego schwytanie Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości miliona dolarów, został zabity podczas operacji policyjnej w stanie Sinaloa na zachodzie Meksyku
9:24 Koniec z eksperymentami ideologicznymi w armii USA. Donald Trump oświadczył w sobotę w amerykańskiej akademii wojskowej West Point, że służba wojskowa nie będzie już podlegać „absurdalnym eksperymentom ideologicznym” ani „krucjatom budowania narodu”
8:40 Bruksela rozważa zakup amerykańskiej broni w celu dalszego wsparcia Ukrainy w obliczu potencjalnego ograniczenia amerykańskiej pomocy wojskowej,
7:45 Zmasowane ataki Rosji na Ukrainę, najeźdźcy polują na cywili. Wielu zabitych, w tym dzieci
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wojska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej, Prawo i Sprawiedliwość Mariuszem Błaszczakiem, 29 maja (czwartek), g. 18, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz posłem S. Łukaszewicz wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Uroczystość Wszystkich Świętych. Skąd wywodzi się tradycja?

Źródło: canva.com

Dziś, czyli 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Święto przypomina o tym, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

Skąd wywodzi się tradycja?

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.

W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanocy.

Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo była ona obchodzona w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.

W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.

Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom.

Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.

W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się "Litanię do wszystkich świętych", która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.

W 1970 r. mszał rzymski, czyli księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części mszy św., wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że "uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół".

1 listopada - dziś

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga" oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Odkryj Jeziorzany i Sobieszyn – wyjątkowe miejsca na Lubelszczyźnie [wideo]

Otworzyli warszawskie "muzeum absurdu" tęczowego Rafała

Patrioci z całego kraju w drodze na Wielki Marsz za Polską [ZDJĘCIA]

Trzaskowski deklaruje, że pójdzie w Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: on łże jak mu wygodnie

Odkryj uroki Lubelszczyzny w nowym odcinku „Polskich Szlaków” [wideo]

Kibice Legii: Kochasz swoje dziecko? 1.06 wszyscy przeciw Trzaskowskiemu!

Smaki Lubelszczyzny – comber z jelenia [wideo]

Na terenie kopalni „Bełchatów” znaleziono szczątki krokodyla sprzed 17 mln lat

Koniec z eksperymentami ideologicznymi w armii USA. Trump: wszystko to się skończyło. To się skończyło z całą mocą [WIDEO]

Fala komentarzy po spotkaniu przy piwie... Nie mają litości

Zmasowane ataki Rosji na Ukrainę, najeźdźcy polują na cywili. Wielu zabitych, w tym dzieci

Konfederacja nie ma wątpliwości na kogo głosować. Nocny post

Korwin-Mikke skomentował zachowanie Mentzena

Rafał, Rafał rzuć monetę! - doczekał się w pubie Mentzena |FILM

Cenckiewicz broni Mentzena. To Sikorski chce dorżnąć watahy

Najnowsze

Odkryj Jeziorzany i Sobieszyn – wyjątkowe miejsca na Lubelszczyźnie [wideo]

Odkryj uroki Lubelszczyzny w nowym odcinku „Polskich Szlaków” [wideo]

Kibice Legii: Kochasz swoje dziecko? 1.06 wszyscy przeciw Trzaskowskiemu!

Smaki Lubelszczyzny – comber z jelenia [wideo]

Na terenie kopalni „Bełchatów” znaleziono szczątki krokodyla sprzed 17 mln lat

Otworzyli warszawskie "muzeum absurdu" tęczowego Rafała

Patrioci z całego kraju w drodze na Wielki Marsz za Polską [ZDJĘCIA]

Trzaskowski deklaruje, że pójdzie w Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: on łże jak mu wygodnie