Przejdź do treści
14:03 Serbia: w ciągu ostatniej doby doszło do 117 nielegalnych zgromadzeń i 87 blokad ruchu drogowego, a w nocy zatrzymano ponad 70 osób. Organizujący protesty studenci i ich uczestnicy poinformowali o przypadkach brutalnego zachowania policji
13:47 Sanepid: nie można korzystać z kąpieliska w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim, gdyż wykryto tam zakwit sinic
12:10 Litwa: Rosja odpowiada za zniszczenie pomnika przywódcy ruchu oporu przeciwko ZSRR
11:54 Komisja Europejska zaproponowała nowy cel klimatyczny - by w 2040 r. UE zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. względem 1990 r.
11:25 Śląskie: policjanci zamknęli działającą w Rybniku agencję towarzyską, prowadzoną pod szyldem klubu nocnego. Zatrzymane i aresztowane zostały trzy osoby, którym śledczy zarzucają m.in. czerpanie korzyści z prostytucji i pranie brudnych pieniędzy
11:01 Iran: prezydent Iranu Masud Pezeszkian ogłosił ustawę o zawieszeniu współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Zaproszenie W czwartek (3.07) o godz. 9:30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa PiS Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polscy naukowcy pracują nad projektem „AntyFakeNews”. Celem ochrona użytkowników sieci

Źródło: Fot. Canva

Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) rozpoczynają pracę nad projektem AntyFakeNews. To wykorzystujący sztuczną inteligencję system do ochrony użytkowników przed fałszywymi informacjami w sieci.

Celem projektu jest stworzenie narzędzia teleinformatycznego, które pozwoli ostrzegać osoby korzystające z różnych portali przed potencjalnie niebezpiecznymi treściami typu fake news. Rozwiązanie pozwoli też prezentować rzeczywiste treści mające podstawy naukowe, które odnoszą się do nieprawdziwych informacji, bazując na sprawdzonych i rzetelnych źródłach. W ramach projektu AntyFakeNews stworzony zostanie model opisujący związki przyczynowo skutkowe, związane z potencjalnym zagrożeniem treściami typu fake news.

- Planujemy także wprowadzić podział treści ze względu na ich tematykę, jak również oszacować związek pomiędzy poszczególnymi użytkownikami systemu, a ich reakcją na treści powodujące dezinformacje. Utworzony model pozwoli na realizację rozbudowanej bazy, która ma przechowywać dane o treściach informacyjnych oraz informacje o profilach użytkowników wraz z estymacją ich podatności na oddziaływanie przez fake newsy – poinformował w środę wicedyrektor Centrum Transferu Technologii Akademii WSB dr inż. Karol Jędrasiak.

Fazy realizacji projektu 

Pierwsza to prace obejmujące przygotowanie niezbędnych modułów efektywnego przetwarzania danych.

- W tej fazie założyliśmy nie tylko zgromadzenie niezbędnych dla realizacji projektu danych, ale również wybranie najlepszych algorytmów i narzędzi do ich przetwarzania pod kątem detekcji fake newsów. W drugiej fazie działania zespołu badawczo-rozwojowego ukierunkowane zostaną na stworzenie generycznego systemu, którego sercem będą metody detekcji oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Ostatnia faza to bieżące działania mające na celu ulepszenie powstałego systemu oraz przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w ramach dwóch pierwszych etapów – powiedział dr inż. Paweł Buchwald z Akademii WSB.

Trudność przedsięwzięcia determinują nie tylko problemy teleinformatyczne i przetwarzania danych, jakie należy rozwiązać, ale również problematyka badawcza z obszaru edukacji socjologii i interakcji z użytkownikami.

- Podejmowane działanie zakłada stworzenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego, lecz opiera się o znane już dziś, realne potrzeby społeczne. Dlatego właśnie w pierwszym etapie projektu przeprowadzamy pogłębione badanie w celu rozpoznania "społecznego DNA fake newsów". Musimy dokładnie poznać mechanizmy funkcjonowania dezinformacji w różnych grupach użytkowników mediów, opisać i sklasyfikować modele uwzględniające poziomy wrażliwości na poszczególne rodzaje fałszywych informacji, świadomość ich znaczenia, sposoby odnoszenia się do fake newsów, mechanizmy chronienia się przed nimi, a także specyfikę ich rozprzestrzeniania się w przestrzeni mediów sieciowych – wskazał dr Michał Szyszka z Akademii WSB.

Badacze wierzą, że system pozwoli na szersze przyjrzenie się rzeczywistości oraz umożliwi wypracowanie każdemu własnego poglądu na otaczającą nas codzienność, jak i spojrzenie w przyszłość na podstawie wyciągniętych wniosków.

- To bardzo ważne przedsięwzięcie w obecnych czasach. Czas pandemii spowodował wzmożoną obecność internautów w sieci. Dezinformacja płynąca za pośrednictwem tego medium może w znaczący sposób wpłynąć na wszelkie aspekty naszego życia. Dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji jest zatem kluczową kwestią, a to główny cel oraz misja realizacji projektu – podkreślił programista i członek zespołu badawczo-rozwojowego Piotr Ufel.

Projekt realizowany jest w konsorcjum, w skład którego wchodzą: spółka zajmująca się dystrybucją systemów bezpieczeństwa w IT ITD24 jako lider oraz Akademia WSB. Narzędzie powstałe w wyniku prac, jako produkt komercyjny, będzie dostępne w ofercie firmy ITD24 sp. z o.o. po zakończeniu wszystkich faz. Jego udostępnienie dla węższej grupy testowych użytkowników będzie możliwe już w trakcie realizacji projektu. 

naukawpolsce.pap.pl

Wiadomości

Siewcy nienawiści? Przemysł pogardy chce zniszczyć Karola Nawrockiego

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej

Justyna Żyła po burzliwym rozwodzie ponownie wyszła za mąż!

Atak Tuska na Ruch Obrony Granic

Terlikowski oszalał? Domaga się stosowania przemocy wobec członków Ruchu Obrony Granic: trzeba ich skuć i wywieźć

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego

Jabłoński miażdży Pińskiego: „Sąd Najwyższy zignorował bota Grok 3”

Gramatyka: nielegalni imigranci nie powinni wjeżdżać do Polski

Schetyna podpadł "szurskiej sekcie" Giertycha. W neo-TVP mówi o zwycięstwie Nawrockiego [WIDEO]

Kolejne zwycięstwo Republiki! Polacy wybrali

Krysztopa: Niemcy wprowadzają strukturalny chaos w Polsce

Trzaskowski całą kampanię chwalił się, jakim jest "dobrym gospodarzem". A metro nie działa w pełni już drugi dzień!

Kuźmiuk: Hołownia mówił wprost, że nie weźmie udziału w zamachu stanu

Najnowsze

Siewcy nienawiści? Przemysł pogardy chce zniszczyć Karola Nawrockiego

Terlikowski oszalał? Domaga się stosowania przemocy wobec członków Ruchu Obrony Granic: trzeba ich skuć i wywieźć

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej

Justyna Żyła po burzliwym rozwodzie ponownie wyszła za mąż!

Atak Tuska na Ruch Obrony Granic