Biejat z wizytą u Dudy. Koalicja pęka przez składkę zdrowotną

Magdalena Biejat interweniuje u prezydenta w sprawie ustawy o składce zdrowotnej. Apeluje o weto i ostrzega przed „demolką ochrony zdrowia”. W koalicji rządzącej narastają nowe konflikty.
Spotkanie z prezydentem
W poniedziałek Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na urząd prezydenta i wicemarszałek Senatu, spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmowy była kontrowersyjna ustawa obniżająca składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Polityk Nowej Lewicy zaapelowała do głowy państwa o zawetowanie ustawy, twierdząc, że w obecnym kształcie jest „szkodliwa społecznie i nie do zaakceptowania”.
— „Przynieśliśmy listy od rezydentów, lekarzy i ekonomistów, by pokazać prezydentowi, że ustawa ta zagraża publicznemu systemowi ochrony zdrowia” — powiedziała Biejat na konferencji prasowej po spotkaniu.
Ważą się losy ustawy
Według relacji Biejat, Andrzej Duda miał przyznać, że ustawa w obecnej formie budzi poważne zastrzeżenia. Ostateczną decyzję prezydent podejmie dopiero po zakończeniu prac legislacyjnych w Senacie.
Nowa Lewica liczy, że jeszcze na etapie prac uda się zablokować nowe przepisy, które — jak wskazują eksperci — mają kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych.
Rozłam w koalicji rządzącej
Choć ustawa została przyjęta przez Sejm 4 kwietnia, głosowanie unaoczniło poważne pęknięcie w koalicji rządzącej. Za obniżeniem składki opowiedziała się większość posłów Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, jednak cała Lewica, w tym członkowie rządu jak Krzysztof Gawkowski, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Kotula, zagłosowali przeciw.
Wewnętrzne konflikty dotyczą również kwestii budżetowych, przyszłości finansowania służby zdrowia, a nawet podejścia do przedsiębiorców. Coraz wyraźniej widać, że Nowa Lewica dystansuje się od decyzji forsowanych przez KO i Trzecią Drogę, nie godząc się na rozwiązania, które — jak twierdzą ich politycy — mogą doprowadzić do „prywatyzacji zdrowia” i uderzyć w pacjentów.
Skąd spór?
Nowe przepisy wprowadzają mieszany model składki — część będzie ryczałtowa (9 proc. od 75 proc. płacy minimalnej), a część procentowa, liczona od dochodów powyżej ustalonych progów. Krytycy projektu wskazują, że to nie reforma, a chaos, który pogłębi problemy w finansowaniu służby zdrowia.
Czy Andrzej Duda zdecyduje się na weto? Decyzja może okazać się kluczowa — nie tylko dla systemu zdrowia, ale i przyszłości obecnej większości parlamentarnej.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry
Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
Najnowsze

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?
