Prezydent spotkał się z sekretarzem USA ds. energii Chrisem Wrightem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę w Pałacu Prezydenckim z sekretarzem USA ds. energii Chrisem Wrightem; spotkanie było poświęcone przede wszystkim polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej - przekazała prezydencka kancelaria.
"Rozmowy dotyczyły wspólnych projektów (m.in. dostaw gazu LNG oraz budowy elektrowni atomowej w Polsce) oraz kwestii bezpieczeństwa energetycznego w kontekście regionalnym" - poinformowała KPRP w komunikacie na swej stronie.
Duda i Wright rozmawiali też o Inicjatywie Trójmorza, która "jest chwalona przez amerykańską administrację, jako dobry przykład regionalnej współpracy".
Nie dzieje się dobrze
Prezydencka kancelaria przypomniała, że w poniedziałek Wright będzie gościem rozpoczynającego się dwudniowego szczytu Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem będzie Andrzej Duda.
W sobotę prezydent mówił na antenie Telewizji Republika, że zabiegał o przyjazd Wrighta do Warszawy na szczyt Inicjatywy Trójmorza, ponieważ obawiał się, iż "niezbyt dobrze się dzieje" z inwestycją budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. "Tam są po prostu potężne opóźnienia" - ocenił Duda.
W poniedziałek Wright ma się spotkać - jak informowała KPRM - z premierem Donaldem Tuskiem. Jak przekazano, rozmowy dotyczyć będą m.in. polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej - w tym przy projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Umowa energetyczna
Po spotkaniu sekretarza USA z szefem polskiego rządu podpisana zostanie umowa pomostowa Engineering Development Agreement (EDA) pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel, która ustali ramy współpracy na kolejne miesiące między PEJ a konsorcjum wykonawców, po wygaśnięciu kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
PEJ to należący w 100 proc. do państwa inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zgodnie z obecnym harmonogramem wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 r.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X