Decyzja PKW spotkała się z reakcją PiS. Podjęto szereg działań!
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Prawo i Sprawiedliwość złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pięciu członków PKW, a także ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Ponadto, wystosowano również skargę na bezczynność komisji do WSA i zaapelowano o dialog z Komisją Wenecką. Jest bezprawie, to i jest reakcja.
Reakcja na działanie PKW
Przypominamy - w poniedziałek PKW odroczyła obrady ws. sprawozdania komitetu PiS do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby”. Za odroczeniem głosowało 5 z 9 członków komisji. Wniosek o odroczenie złożył członek PKW Paweł Gieras; za odroczeniem głosowało pięć osób: oprócz Gierasa - Ryszard Balicki, Ryszard Kalisz, Maciej Kliś i Konrad Składowski; przeciw byli: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski.
Zobacz więcej:
- PILNE: PKW odracza decyzję w sprawie sprawozdania PiS
- Szef PKW ostrzega: Wybory prezydenckie mogą być zagrożone
Jeden z członków PKW Ryszard Kalisz po decyzji dotyczącej odroczenia obrad ws. sprawozdania komitetu PiS, niemal od razu powtórzył wcześniej kolportowany przez niego i Szymona Hołownię scenariusz o przejęciu władzy przez marszałka Sejmu. Kalisz wskazywał na brak podstaw do podjęcia przez PKW decyzji wobec jego zdaniem - braku prawomocnego orzeczenia Sądu Najwyższego.
W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, Mariusz Błaszczak (PiS) stwierdził, iż działania nominatów koalicji rządzącej w PKW mają na celu nielegalne wpłynięcie na wynik przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Chodzi m.in. o to, aby PiS nie miało środków na przeprowadzenie kampanii wyborczej.
Polityk przekazał również, że PiS złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pięciu członków PKW, którzy głosowali za odroczeniem posiedzenia. Wymieniliśmy ich wyżej.
Co więcej, PiS złożyło też w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego ze względu na to - jak mówił - "że nie uruchomił on należnych środków finansowych Prawu i Sprawiedliwości".
"Skarga na bezczynność PKW"
Prawo i Sprawiedliwość - jak dodał Błaszczak - złożyła również wniosek do przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka "o wykonanie orzeczenia Sądu Najwyższego".
"Następna nasza aktywność, to skarga na bezczynność PKW do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego"
- zapowiedział szef klubu PiS.
"W związku z tym, że Komisja Wenecka, działająca w ramach Rady Europy, interesuje się sprawą dotyczącą praworządności w naszym kraju, również zwrócimy się do Komisji Weneckiej; w dialogu (...) przedstawimy nasze argumenty dotyczące łamania prawa, postępowania PKW - większości pochodzącej z koalicji 13 grudnia"
- mówił Błaszczak.
Kolejnym działaniem, jakie podejmie partia, jest wystąpienie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, by złożył wniosek do prezydenta o odwołanie wspomnianych pięciu członków PKW.
W zawiadomieniu, skierowanym do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, PiS argumentuje, iż żaden przepis prawa nie przewiduje tego rodzaju "wstrzymania funkcji PKW", a Kodeks wyborczy w art. 145 par. 6 zobowiązuje PKW do wykonania orzeczenia SN, bez prawa do działań alternatywnych.
Co więcej, wskazano również, iż ci sami członkowie PKW, "w identycznych sytuacjach, po analogicznych orzeczeniach tej samej Izby SN - jednak dotyczących innych przedmiotów lub spraw - głosowali za podjęciem uchwał honorujących orzeczenia SN (tj. o przyjęciu wcześniej zakwestionowanych przez PKW sprawozdań finansowych)". W związku z tym, zdaniem PiS, członkowie PKW "nie dopełnili obowiązków oraz przekroczyli uprawnienia na szkodę interesu publicznego i prywatnego".
Źródło: Republika, x.com, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.