Zatrzymać Tuska! Kukiz wzywa prawicę i lewicę do poparcia Nawrockiego
Po emocjonującej pierwszej turze, w której Karol Nawrocki zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, głosy niezdecydowanych i sympatyków Konfederacji mogą przesądzić o wyniku. Paweł Kukiz, były kandydat na prezydenta i lider Wolnych Republikanów, w programie „Gość Dzisiaj” Danuty Holeckiej wystosował mocny apel, aby w drugiej turze wyborów prezydenckich poprzeć Karola Nawrockiego.
Wszystko dlatego, aby nie dopuścić do monopolizacji władzy przez Donalda Tuska i jego zaplecze partyjno-medialne.
- Ja w pierwszej turze głosowałem na Sławomira Mentzena, bo mi zawsze było bliżej do tych środowisk Konfederacji, niż do PiS(…). Chciałem dobrze spożytkować swój głos i całą sytuację. Dlatego mam prośbę do elektoratu Konfederacji, Grzegorza Brauna, a także Marka Jakubiaka(…). Wiadomo, że jeśli Tusk będzie miał jednowładztwo, to aby realizować te plany Unii Europejskiej, najpierw zajmie się nami, prawicą
- ostrzegał Kukiz, mówiąc o tym, że jako pierwszego "zamkną w więzieniu Grzegorza Brauna".
Nie chodzi o polityczne kalkulacje
Podczas programu Kukiz podkreślał, że jego stanowisko nie wynika z politycznych interesów czy doraźnych układów, lecz z głębokiego przekonania o zagrożeniach dla ustroju demokratycznego i wolności słowa w Polsce.
- Apeluję do elektoratów obydwu partii: czy lubicie Nawrockiego czy nie, idźcie do wyborów zagłosować na Karola Nawrockiego. To jest apel człowieka, który Polskę stawia ponad siebie i ponad wszystko
- powiedział.
Jego zdaniem, obecna sytuacja polityczna w Polsce to próba zamknięcia układu władzy, w którym nie będzie miejsca na autentyczny pluralizm czy uczciwy dialog społeczny.
Nieoczywisty most: prawica i nowa lewica
W zaskakującym zwrocie Paweł Kukiz zwrócił się również do lewicowych wyborców, szczególnie tych sympatyzujących z Adrianem Zandbergiem z Partii Razem. Zaznaczył, że mimo różnic ideowych, Nawrockiego i Zandberga może łączyć wspólna troska o interes państwa.
- Ta nowa lewica Zandberga, to jest nadzieja, że te stare komunistyczne środowiska zostaną odsunięte i dokona się zmiana(…). Jest bardzo wiele wspólnego podejścia do państwa. Może Nawrocki jest mniej socjalny, ale nie jest liberalny(…) Marzę o tym, aby różne światopoglądy spierały się o interes państwa
- mówił.
PSL popiera liberała
W mocnych słowach Kukiz odniósł się także do decyzji Polskiego Stronnictwa Ludowego o poparciu Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów. Dla byłego muzyka i polityka związanego kiedyś z ruchem obywatelskim Kukiz’15, to bolesny sygnał oderwania się ludowców od wartości, które historycznie deklarowali.
- To jest niewytłumaczalne(…). Dochodzi do tego, że ja myślę, że ten ZSL był bardziej patriotyczny, niż wierchuszka PSL-u
- powiedział z goryczą Kukiz.
Dla wielu wyborców z mniejszych miejscowości, decyzja ludowców o wsparciu liberalnego, wielkomiejskiego kandydata, który utożsamiany jest z polityką zgodną z agendą Brukseli i Berlina, może być nie do zaakceptowania.
Kukiz wprost sugeruje, że PSL zdradziło swój elektorat, stając po stronie ośrodka władzy, który zmierza w kierunku centralizacji i podporządkowania Polski interesom Unii Europejskiej.
Mentzen jak Kukiz z 2015 roku
W rozmowie pojawił się też wątek działań Sławomira Mentzena i jego apelu do kandydatów w sprawie podpisania się pod postulatami wyborców Konfederacji oraz spotkania z nim na kanale YouTube. Kukiz przyznał, że sam miał podobny pomysł w 2015 roku, jednak sprawa rozeszła się po kościach.
- Widzę, że tym samym tropem idzie Konfederacja
- skomentował.
To porównanie pokazuje, że Kukiz nie traci nadziei na mobilizację wyborców ponad podziałami, o ile stawką jest suwerenność państwa, pluralizm i obrona wartości konstytucyjnych.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze

Tusk w panice po I turze? Mówi o wojnie, chce „życzliwego” prezydenta

Skąd się wzięła „nowalijka”? O językowej historii wiosennych pyszności + 3 proste przepisy

Szczerba się „przejęzyczył”? Chciał uderzyć w Brauna, a tu nagle o Mentzenie!
