Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

HIT! Co czeka Ursulę von der Leyen? PE podejmie dziś decyzję!

Źródło: Christophe Licoppe / European Union, 2024 / EC - Audiovisual Service, CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Dziś Parlament Europejski przeprowadzi głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej kierowanej przez Ursulę von der Leyen. Inicjatorem zbierania podpisów pod tym wnioskiem był europoseł Gheorghe Piperea z rumuńskiej partii prawicowej - Związek Jedności Rumunów (AUR). Co czeka niemiecką polityk?

Co dalej z von der Leyen?

Jak przypominamy, rumuńska AUR należy w Parlamencie Europejskim do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Do tej grupy należą również europosłowie PiS, z których większość poparła wniosek, składając pod nim podpis.

Podpisy złożyli także europosłowie z innych grup politycznych w PE — z Patriotów dla Europy, Europy Suwerennych Narodów oraz kilku posłów niezrzeszonych. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, przeciwko wnioskowi opowiedzieli się europosłowie włoskiej partii Bracia Włosi, którzy również należą do EKR.

Przeszłość niemieckiej polityk

Wniosek został złożony m.in. w związku z trwającym postępowaniem Prokuratury Europejskiej (EPPO) dotyczącym roli Komisji Europejskiej w zakupie szczepionek przeciw Covid-19 oraz zarzutami o możliwe nieprawidłowości przy tym procesie, jak również oskarżeniami o niewłaściwe gospodarowanie środkami w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii. Wnioskodawcy zarzucają też Komisji ingerencję w wybory prezydenckie w Rumunii.

Podniesiono również kwestię „nadużywania przez Komisję art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej jako podstawy prawnej rozporządzenia SAFE, dotyczącego finansowania obronności na kwotę 150 mld euro”. Według autorów wniosku jest to „poważne naruszenie kompetencji i wypaczenie celu artykułu, który ma być stosowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach gospodarczych”.

Artykuł 122 odnosi się do działań podejmowanych przez Unię Europejską w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe, kryzysy energetyczne czy pandemie. Umożliwia on Radzie UE, na wniosek Komisji, podejmowanie działań z pominięciem standardowej procedury legislacyjnej, czyli bez udziału Parlamentu Europejskiego.

Co zrobią politycy PiS?

Aby wniosek o wotum nieufności został złożony, musi go podpisać co najmniej jedna dziesiąta europosłów. Przy obecnym składzie PE, liczącym 720 członków, wymagane były minimum 72 podpisy. Wnioskodawcom udało się ten warunek spełnić.

Europosłowie PiS poinformowali we wtorek w Strasburgu, że w czwartek zagłosują za wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji kierowanej przez Ursulę von der Leyen.

„Od miesięcy bardzo krytycznie oceniamy pracę obecnej KE” 

— ocenił szef delegacji PiS Adam Bielan. 

I dodał: „krytykujemy przede wszystkim przyspieszenie pracy nad (Europejskim) Zielonym Ładem. Wbrew temu, co mówiło się w Polsce, szczególnie podczas prezydencji Polski w (Radzie) Unii Europejskiej, prace nad Zielonym Ładem nie zostały wstrzymane. Jest wręcz przyspieszenie i szczególnie będzie to widać podczas prezydencji duńskiej”.

Natomiast europosłowie PO-PSL zapowiedzieli, że w głosowaniu będą bronić Komisji. To akurat nie dziwi.

„Z takiego wniosku może się cieszyć tylko Kreml, tylko Moskwa, to tylko w ich interesie może być realizowany ten dokument” 

- grzmiał podczas konferencji w Strasburgu szef delegacji PO-PSL w PE Andrzej Halicki (PO). Nazwał także listę europosłów, którzy podpisali się pod wnioskiem, „listą zdrady”.

Do przyjęcia wniosku potrzebna jest większość dwóch trzecich oddanych głosów, przy jednoczesnym poparciu większości członków Parlamentu Europejskiego. W razie przyjęcia wniosku Komisja musiałaby podać się do dymisji w całości.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Najnowsze

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji