Iran znosi zakaz WhatsApp i Google Play. Co się dzieje?
Umożliwienie korzystania z WhatsApp i Google Play jest „pierwszym krokiem w usuwaniu ograniczeń internetowych” w Iranie. Kraj nadal jednak egzekwuje drakońskie kontrole internetowe.
Wiodąca rada Iranu, odpowiedzialna za bezpieczeństwo internetu, jednogłośnie zagłosowała za zniesieniem zakazu korzystania z popularnej aplikacji do przesyłania wiadomości WhatsApp, która była objęta ograniczeniami przez ponad dwa lata. Informację tę podała agencja informacyjna IRNA.
"Zakaz korzystania z WhatsApp oraz Google Play został zniesiony jednogłośnie przez członków Najwyższej Rady Cyberspacji" - podała agencja. Rada, na czele której stoi prezydent, składa się z przewodniczącego parlamentu, szefa sądownictwa oraz kilku ministrów.
"Zrobiliśmy dzisiaj pierwszy krok w kierunku zniesienia ograniczeń w internecie z pełnym konsensusem" - napisał na platformie X minister komunikacji Sattar Hashemi.
Na razie nie jest jasne, kiedy decyzja wejdzie w życie. Ruch ten wywołał debatę w Iranie, gdzie krytycy ograniczeń argumentują, że były one kosztowne dla kraju.
"Ograniczenia nie przyniosły nic poza złością i dodatkowymi kosztami w życiu ludzi" - dodał doradca prezydenta Ali Rabiei na X we wtorek.
Prezydent Masoud Pezeshkian podkreślił, że popiera zniesienie restrykcji i nie uważa zakazów za korzystne dla społeczeństwa i kraju.
Jednak niektórzy ostrzegają przed zniesieniem ograniczeń. Reformistyczny dziennik Shargh poinformował we wtorek, że 136 parlamentarzystów z 290-osobowego parlamentu wysłało list do rady, w którym stwierdzili, że ruch ten będzie "prezentem dla (irańskich) wrogów". Prawodawcy zaapelowali o zezwolenie na dostęp do zablokowanych platform online tylko "jeśli zobowiążą się do wartości islamskiego społeczeństwa i przestrzegają praw" Iranu.
W przeszłości irańscy urzędnicy wzywali zagraniczne firmy, które posiadają popularne międzynarodowe aplikacje, do założenia biur przedstawicielskich w Iranie. Meta, amerykański gigant, który posiada Facebooka, Instagrama i WhatsApp, zadeklarował, że nie zamierza zakładać biur w Islamskiej Republice, która pozostaje pod amerykańskimi sankcjami.
Irańczycy w ciągu ostatnich lat przyzwyczaili się do korzystania z wirtualnych sieci prywatnych (VPN), aby omijać internetowe ograniczenia. Inne popularne platformy społecznościowe, takie jak Facebook, X i YouTube, pozostają zablokowane od 2009 roku. Telegram został również zbanowany na mocy orzeczenia sądowego w kwietniu 2018 roku. Instagram i WhatsApp dołączyły do listy zablokowanych aplikacji po ogólnokrajowych protestach, które wybuchły po śmierci w areszcie Mahsy Amini we wrześniu 2022 roku.
Pezeshkian, który objął urząd w lipcu, obiecał w trakcie kampanii złagodzić długoletnie ograniczenia w internecie. Iran wprowadził w ostatnich latach krajowe aplikacje, które miały zastąpić popularne zagraniczne.
Źródło: Republika/AFP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X