Przejdź do treści
14:42 Warszawa: uroczystością pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego uczczono w sobotę 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
14:38 Nuncjusz apostolski abp Filipazzi złożył Polakom życzenia z okazji Wielkanocy: niech ta nadzieja przynosi światło, siłę i radość dla naszego życia we wszystkich okolicznościach
13:55 Watykan: Wiceprezydent USA J.D. Vance spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej
13:44 Przewodniczący KEP: niech zwycięstwo Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu ku niebu
13:06 IMGW: w sobotę na północnym wschodzie możliwe są słabe burze
12:49 Lublin: około 600 paczek z żywnością otrzymali w sobotę potrzebujący podczas wielkanocnego śniadania w lubelskiej Caritas
12:23 Podkarpackie: osoby poszkodowane w ulewie mogą starać się o zasiłek do 8 tys. zł
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

UJAWNIAMY: 200 tys. złotych z NIW dla organizacji byłego posła Platformy Obywatelskiej

Źródło: Towarzystwo Samorządowe w Koninie, ts.konin.pl

Wśród tegorocznych beneficjentów programu NOWE FIO edycja 2025 Narodowego Instytutu Wolności znalazło się Towarzystwo Samorządowe w Koninie, którego liderem jest wieloletni polityk Platformy Obywatelskiej, Ireneusz Niewiarowski. Organizacja otrzymała ponad 200 tysięcy złotych na projekt dotyczący samorządowej aktywizacji młodzieży. Fakt, że środki z państwowej instytucji płyną do organizacji byłego parlamentarzysty partii rządzącej, rodzi pytania o przejrzystość procedur i możliwe polityczne koneksje. Zastanawiające jest, czy tak duża dotacja jest wyłącznie efektem wartości merytorycznej projektu, czy może również wynika z nieformalnych wpływów i znajomości?

W programie NOWE FIO edycja 2025 Narodowego Instytutu Wolności rozdzielono kolejne miliony złotych na inicjatywy pozarządowe. Teoretycznie – i z nazwy – mają one wspierać projekty służące lokalnym społecznościom. Jednak gdy przyglądamy się konkretnym przykładom przyznawanych środków, możemy odnieść wrażenie, że przynajmniej niektóre decyzje rodzą więcej pytań niż udzielają odpowiedzi. Tak właśnie jest z dofinansowaniem, które otrzymało Towarzystwo Samorządowe w Koninie.

Mówimy tu o kwocie ponad 200 tysięcy złotych („Samorządna młodzież w działaniu”). Na pierwszy rzut oka nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego: fundacje i stowarzyszenia nierzadko korzystają z dotacji, jeśli spełniają kryteria, a ich projekty rzeczywiście służą społeczności. Jednak nie możemy zapominać, kto stoi za Towarzystwem Samorządowym w Koninie. Szczególnie, że projekt oceniono na 197 punktów na 200 możliwych.

Źródło: Narodowy Instytut Wolności

Liderem tej organizacji jest Ireneusz Niewiarowski – były poseł i senator, który przez lata związany był z Platformą Obywatelską. Polityk ten nie ukrywał swoich krytycznych poglądów wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wypowiadał się niejednokrotnie na temat „zawłaszczania państwa” przez PiS, wytykał im negatywne skutki reformy edukacji, zarzucał również brak kompetencji, który – jego zdaniem – przekładał się na zahamowanie inwestycji prywatnych. Można więc powiedzieć, że należał do grona najbardziej wyrazistych oponentów poprzedniej władzy.

Co stoi za hojną przychylnością Narodowego Instytutu Wolności?

Dziś jednak, gdy Narodowy Instytut Wolności – instytucja obecnie będąca pod kontrolą rządu Tuska i ważną częścią państwowego systemu finansowania organizacji pozarządowych – przyznaje jego organizacji środki, trudno nie zadawać niewygodnych pytań. Czy jest to świadectwo obiektywnego wsparcia, czy jednak wynik politycznych koneksji? Znany i doświadczony polityk partii rządzącej, mający szeroką sieć kontaktów i wpływów, może z łatwością poruszać się w meandrach wniosków i procedur. Czy to wystarczy, by sięgnąć po znaczącą dotację?

Wątpliwości mnożą się również dlatego, że organizacje pozarządowe spoza kręgu „znanych nazwisk” często skarżą się na nadmierną biurokrację oraz brak przejrzystych zasad. Zadają pytanie: „Dlaczego my nie możemy otrzymać takiej samej szansy na rozwój naszych projektów?” A może chodzi o prostą, choć przygnębiającą prawdę: aby skutecznie pozyskiwać fundusze publiczne, nie wystarczy świetny pomysł i solidna praca na rzecz obywateli. Trzeba jeszcze mieć odpowiednie nazwisko lub znajomości?

Oczywiście, istnieje możliwość, że Towarzystwo Samorządowe w Koninie przedstawiło faktycznie dopracowany projekt i zasłużyło na te pieniądze – nie przesądzajmy. Jednak w sytuacji, gdy mówi się tak wiele o konieczności przejrzystości procedur i równym traktowaniu, warto oczekiwać choćby krótkiego wyjaśnienia: dlaczego akurat ta organizacja? Jak wyglądał proces oceny merytorycznej tego wniosku i na ile był wolny od jakichkolwiek nacisków? Skoro sam Ireneusz Niewiarowski był przez lata „człowiekiem Platformy”, a równocześnie powiązaną z nim organizację wspiera instytucja zarządzana przez koalicję 13 grudnia, pojawia się uzasadniona wątpliwość, czy nie doszło tu do jakiegoś politycznego porozumienia lub nieformalnych ustaleń? Czy właśnie tak stało się tym razem? Na to pytanie nikt z Narodowego Instytutu Wolności wprost nie odpowie. Milczenie może jednak rodzić kolejne teorie.

Pamiętajmy, że mamy do czynienia z instytucją publiczną. Skoro więc instytut, powołany do wspierania niezależnych organizacji obywatelskich, dysponuje naszymi pieniędzmi – bo to są pieniądze podatników – powinniśmy wymagać maksymalnej przejrzystości przy takich rozstrzygnięciach. Rozliczenie z każdej przyznanej złotówki należy się wszystkim, bez względu na polityczne sympatie wnioskodawców.

Ostatecznie, być może nic w tej sprawie nie wymagałoby komentarza, gdybyśmy mieli pewność, że przyznana dotacja faktycznie trafiła w godne ręce, a projekt będzie realizowany rzetelnie, z pożytkiem dla lokalnej społeczności. Czy tak się stanie? Czas pokaże. Niemniej dopóki nie uzyskamy przejrzystych wyjaśnień co do procesu oceniania wniosków, dopóty na horyzoncie pozostają poważne wątpliwości. A wątpliwości zawsze najlepiej rozwiewać otwartością i jawnymi procedurami – niestety, w polskiej rzeczywistości okołopolitycznej wciąż jest o nie trudniej, niż chcielibyśmy przyznać.

Źródło: Narodowy Instytut Wolności, Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 

Wiadomości

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Ta dłoń wiele mówi. Trump pokazuje, z jak wielkim zagrożeniem walczy jego administracja

Specjalne wydanie „Politycznej Kawy” – Wielkanoc z Republiką

"Wyborcza" hejtuje apel katechetów. Dotyczy święconki i prawa do lekcji religii w szkole

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Rafał Brzoska odchodzi od Tuska. Mówi o patologiach systemu

Jakie jest znaczenie wielkanocnej święconki?

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Prawosławny hierarcha krytycznie o świecie: triumf hedonizmu i zysku

Najnowsze

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Ta dłoń wiele mówi. Trump pokazuje, z jak wielkim zagrożeniem walczy jego administracja

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską