Parlament Europejski za równorzędnym partnerstwem Unii ze Stanami Zjednoczonymi

Artykuł
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Europarlament przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa do „równorzędnego partnerstwa” z USA poprzez wspieranie strategicznej autonomii UE w obronności i gospodarce. Proponuje też utworzenie Transatlantyckiej Rady Politycznej w celu prowadzenia systematycznych konsultacji w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Posłowie wezwali też do lepszej koordynacji działań UE i USA w sprawie Chin, aby uniknąć napięć, które wywołało zawarcie paktu wojskowo-technologicznego między Stanami zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią (AUKUS).

W rezolucji w sprawie przyszłych stosunków UE-USA, posłowie z zadowoleniem przyjęli poparcie USA dla multilateralizmu opartego na zasadach, „ponieważ stanowi to podstawę do ponownego zaangażowania się, jako równorzędny partner, w relacje z USA”.

W dokumencie podkreślono, że w ramach pogłębiania współpracy transatlantyckiej UE powinna dążyć do objęcia przywództwa u boku USA, jednocześnie wspierając swoją strategiczną autonomię w zakresie stosunków obronnych i gospodarczych jako sposób realizacji własnych uzasadnionych interesów dyplomatycznych, bezpieczeństwa i gospodarczych.

Europosłowie wyrazili ubolewanie z powodu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów po wycofaniu sił amerykańskich i europejskich. PE wezwał w związku z tym do „głębokiej transatlantyckiej refleksji” nad wnioskami płynącymi z misji w Afganistanie „w celu promowania stabilności, bezpieczeństwa i dobrych rządów na świecie”.

Podczas debaty, poseł sprawozdawca z frakcji socjaldemokratów mówił, że potrzebne jest odnowione i wzmocnione partnerstwo transatlantyckie, aby stawić czoła wyzwaniom.

„Niektóre z nich są nam dobrze znane od dziesięcioleci, ale niektóre są częścią nowszej dynamiki globalnej. Bez wątpienia Stany Zjednoczone pozostają najbliższym i najważniejszym partnerem strategicznym UE. Uważam też, że autonomiczna strategicznie Unia byłaby najlepszym partnerem dla Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył.

Elżbieta Rafalska, europosłanka PiS, która zabrała głos w debacie podkreśliła, że Unia Europejska i NATO to filary współpracy transatlantyckiej.

„Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych pozytywnie wpływało na rozszerzenie Unii i NATO, zwiększając bezpieczeństwo i dobrobyt Europy” – dodała.

Eurodeputowana stwierdziła, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone stawiają razem czoła wyzwaniom międzynarodowym, takim jak powstrzymanie agresji Rosji na Ukrainie, czy wsparcie Mołdawii i Bałkanów Zachodnich.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy