Nowy rząd Niemiec wzywa do przekształcenia UE w „federalne państwo europejskie”

Artykuł
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Poświęcony Europie rozdział zawartej w środę umowy koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP „brzmi zaskakująco ambitnie” - zauważa tygodnik „Spiegel”. Partnerzy koalicyjni chcą nadać UE konstytucję i rozwinąć ją w „federalne państwo europejskie”.

Przyszły rząd federalny wzywa zatem do stworzenia Stanów Zjednoczonych Europy - pisze Spiegel. Po drodze chce zmienić traktaty UE - co w Brukseli jest powszechnie uważane za niemożliwe - i wprowadzić europejską ordynację wyborczą z ponadnarodowymi listami i wiążącym systemem najlepszych kandydatów.

Ponadto ma zostać zniesiony wymóg jednomyślności w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, co jest możliwe tylko w przypadku jednomyślnej decyzji wszystkich państw UE, oraz ma zostać powołany prawdziwy minister spraw zagranicznych UE. Ostateczny cel to bardziej sprawna i strategicznie suwerenna Unia Europejska.

Sueddeutsche Zeitung zwraca uwagę, że w umowie koalicyjnej, nie wspominając o Węgrzech i Polsce, wzywa się Komisję Europejską do bardziej konsekwentnego i szybszego korzystania z istniejących instrumentów praworządności.

Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie, liczącą ponad 170 stron umowę koalicyjną, w której sporo miejsca poświęcono polityce zagranicznej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy