Nowoczesne oblicza sztuki sakralnej na czerwcowej Sacroexpo w Kielcach. Będą nawet litografie Salvadora Dali!

Portal TV Republika 02-06-2023, 14:40
Artykuł

Wystawa Sacroexpo to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów jak organy, konfesjonały i akcesoria liturgiczne. Po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni, od 19 do 21 czerwca, wypełnią dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, a kilkadziesiąt z nich będzie można wylicytować. Na aukcję trafią między innymi litografie Salvadora Dali, inkografie Jerzego Nowosielskiego i komiksowe wizerunki Madonny. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny po rejestracji.

Ponad 160 firm z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch zaprezentuje swoją ofertę. W trakcie Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo nie zabraknie różnorodnych szat i naczyń liturgicznych, a także elementów wyposażenia wnętrz. W Targach Kielce zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: energooszczędne systemy ogrzewania kościołów, profesjonalny sprzęt i systemy nagłośnieniowe czy oświetleniowe, a także nowoczesne systemy informatyczne. Odwiedzający 24. edycję wystawy mogą obejrzeć rzeźby i figurki, witraże, obrazy oraz ikony, a także gadżety i pamiątki religijne. Będą breloczki, magnesy na lodówkę, poduszki z napisami, pamiątki okolicznościowe np. na chrzest, różańce z drzewa oliwnego, czy z lawy wulkanicznej.

Oprócz stałej oferty targów Sacroexpo takiej jak dewocjonalia dla wiernych i wyposażenia dla kościołów, hale wystawiennicze Targów Kielce przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone nowoczesnej sztuce religijnej. Odwiedzający 24. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa, Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach będą mogli obejrzeć ponad dwieście prac polskich i zagranicznych artystów. Swoje prace zaprezentują m.in.: Piotr Barszczowski zdobywca złotego medalu na XIII Biennale we Florencji, z monumentalnym przedstawieniem „Ostatniej Wieczerzy”, Sylwester Stabryła, twórca nowoczesnych portretów psychologicznych wykorzystujących ikonograficzne i kompozycyjne nawiązania do dzieł europejskich mistrzów, Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów, Robert Jadczak, artysta czerpiący z kubizmu (zwłaszcza twórczości Picassa) oraz abstrakcji geometrycznej oraz Katarzyna Słowiańska-Kucz, autorka „flamandzkich baśni”, w których prowadzi zaskakujące dialogi z dawnymi nastawami ołtarzowymi.

- Pragniemy przedstawić nowoczesną sztukę chrześcijańską, która wyrażałaby współczesną duchowość, a przy tym prezentowała wysoki poziom artystyczny i estetyczny. Artyści, którzy zaprezentują swoje prace w ramach Strefy Sztuki, to grupa o zróżnicowanym stylu i wypowiedzi artystycznej – podkreśla Aleksandra Koper z Domu Aukcyjnego Art in House w Warszawie.

Ważną część Strefy Sztuki stanowić będą współczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych z lwowską galerią Icon Art, a także te powstałe na plenerach w Nowicy.

- Prawdopodobnie będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja współczesnych ikon, których autorami są malarze z Ukrainy i Polski, skupieni wokół inicjatywy „Nowa Ikona”. Wiele z tych prac powstało w trakcie międzynarodowych warsztatów ikonopisów, organizowanych w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim – wyjaśnia Mateusz Sora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy.

W Strefie Sztuki pojawią się ikony autorstwa m.in.: Borysa Fiodorowicza, Perczak Sylwii, Kateryny Kuziv, Ivana Dashko, Victorii Shtyk, Andrija Vynnychoka, Danylo Movchana oraz Ewy Zalewskiej.

Drugiego dnia Sacroexpo, we wtorek 20 czerwca o godzinie 17 część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł będzie można wylicytować na aukcji. W ofercie są m.in.: „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka, którą artysta umieszcza w modernistycznej kamienicy z widokiem na Nowy Jork, prace Joanny Mieszko, nawiązujące do apokaliptycznej Niebiańskiej Jerozolimy oraz dzieło Katarzyny Słowiańskiej-Kucz odwołujące się do stylu malarstwa flamandzkiego przedstawiające proces budowy średniowiecznego ołtarza. Osobną grupą prac w aukcyjnej ofercie stanowią nowoczesne ikony, powstałe na międzynarodowych plenerach organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Wśród artystów pojawią się m.in. Borys Shermeta, Bogdana Kuzerovska czy Małgorzata Szewczuk. Do aktualnych wydarzeń na wschodzie nawiązuje niezwykle ciekawa ikona Borysa Fiodorowicza, przedstawiająca św. Jerzego walczącego z czołgiem, a w stronę abstrakcji skierowane są m.in.: neonowa kompozycja Izabeli Kozłowskiej, symboliczne ujęcie Światła Klaudii Krzosek, „Góra Przemienienia” Aleksandra Grzybka oraz kubistyczny portret autorstwa Eugeniusza Gerlacha. Pop-artowe i komiksowe przedstawienia Madonny i świętych zaprezentują z kolei Roma Jaruszewska, Beata Szustkiewicz oraz Battler.

Gratką dla kolekcjonerów mogą okazać się litografie Salvadora Dali ze zbioru Biblia Sacra z ręczną sygnaturą artysty czy inkografie Jerzego Nowosielskiego z limitowanych tek kolekcjonerskich „Bogurodzica” oraz „Mandylion”. Nie zabraknie również pozycji dla miłośników form trójwymiarowych: złota rzeźba Madonny Jacka Opały, krucyfiks znakomitego Jean Lambert-Ruckiego oraz rzeźba świętego ze stali Wita Bogusławskiego.

W aukcji będzie można wziąć udział osobiście, telefonicznie, poprzez zlecenie oraz online: logując się na portal onebid.pl.

Katalog aukcji oraz regulamin dostępne są pod linkiem: https://artinhouse.pl/pl/aukcja/aukcja-sacrum-na-sacroexpo-2023/157

Strefa sztuki na Sacroexpo to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Muzeum Diecezjalnego w Kielcach oraz Targów Kielce.

Wystawa Sacroexpo potrwa od poniedziałku, 19 czerwca  do środy, 21 czerwca w Targach Kielce, przy ulicy Zakładowej 1. Wstęp jest bezpłatny  po rejestracji na stronie targikielce.pl/sacroexpo

 

Godziny otwarcia targów:

19.06.2023: 9.00-17.00

20.06.2023: 9.00-17.00

21.06.2023: 9.00-16.00

Źródło: Sacroexpo

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy