Nowe znalezisko w Pompejach. Archeolodzy odkryli czterokołowe rydwany

Artykuł
Fot. Canva

Po erupcji Wezuwiusza W 79 r. n.e. Pompeje wraz z kilkoma tysiącami jego mieszkańców zostało pochowane w popiele i pumeksie. Według historyków eksplozja ta trwała dwa dni. Pomimo swojej tragicznej historii, miasto zostało w dużej mierze zachowane pod popiołem i oferuje wyjątkowe spojrzenie na to, jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie.

Włoscy archeolodzy dokonali oszałamiającego odkrycia, odkopując nienaruszony czterokołowy rydwan w Pompejach. Według Parku Archeologicznego został wykopany w podmiejskiej willi Civita Giuliana, poza murami starożytnego miasta. Trzy lata temu naukowcy odkryli w tym miejscu stajnię i szczątki trzech koni.

Archeolodzy powiedzieli, że odkopanie rydwanu było trudnym zadaniem ze względu na kruchość materiałów. Badacze musieli uciekać się do mikro-wykopalisk. Ilekroć naukowcy odkryli pustkę w rydwanie, wylewano gips, aby zachować odcisk materiału organicznego. W ten sposób archeologom udało się wykopać rydwan w stanie nienaruszonym i w całej jego złożoności.

Został ozdobiony po obu stronach naprzemiennie grawerowaną blachą z brązu i czerwonymi i czarnymi drewnianymi panelami. Z tyłu rydwanu znajdują się cynowe medaliony otoczone dekoracyjnymi motywami. Te medaliony przedstawiają postaci męskie i żeńskie w scenach erotycznych.

Źródło: sputniknews.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy