Nowe regulacje dla pracy zdalnej. Będą ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Artykuł
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika
Fot. pixabay/StartupStockPhotos

Pandemia spowodowała wiele zmian na rynku pracy. Wymuszają one nowe rozwiązania dotyczące zatrudnionych, jak i nowej formy pracy, jaką jest praca zdalna. Resort pracy zapowiada nowe regulacje obejmujące zatrudnionych w Polsce cudzoziemców oraz ułatwienia dla pracy zdalnej, szczególnie w małych miejscowościach.

- Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy - poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Dokładne szczegóły zmian w zatrudnianiu cudzoziemców są w trakcie opracowywania.

Szereg ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców znajduje się w Krajowym Planie Odbudowy. Ma to służyć uzupełnieniu niedoborów na naszym rynku pracy.

KPO a zatrudnianie cudzoziemców

- Planowane jest zwiększenie roli urzędów pracy w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, skrócenie czasu na uzyskanie zezwolenia i ograniczenie formalności. Ponadto zapowiedziano pełną elektronizację procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Równolegle prowadzone są prace nad nową polityką migracyjną kraju - napisano w KPO.

- Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy, w których Polacy niechętnie pracują. Chcielibyśmy im zaproponować, by sprowadzili także swoje rodziny, by razem z nami budowali nasze PKB - zaznaczyła wiceminister.

- W każdym tygodniu słyszę od przedsiębiorców, że mają mało rąk do pracy i to nie tylko w takich branżach jak handel, usługi budowlane, ale także w innych sferach, jak teleinformatyka - dodała.

Centra pracy zdalnej

Iwona Michałek odniosła się również do projektu nowelizacji Kodeksu Pracy regulującego pracę zdalną, który jest w trakcie konsultacji. Przyznała, że przepisy są bardzo oczekiwane, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

- Pandemia spowodowała, że dziś znacznie więcej osób pracuje zdalnie. Wszystkie prognozy mówią o tym, że praca zdalna pozostanie na stałe w sposobie naszej pracy - oceniła Michałek.

W programie Polski Ład znalazł się pomys dotyczący specjalnych miejsc do pracy zdalnej. Lokalne centra pracy zdalnej umożliwiałyby pracę na odległość mieszkańcom mniejszych miejscowości, zapewniając potrzebną do tego infrastrukturę.

- Podobne centra funkcjonują w innych krajach, zwłaszcza w Holandii na obrzeżach miast. Jeśli pracownik zdecyduje się na pracę zdalną, a nie będzie miał do tego warunków w domu, będzie mógł z takich miejsc korzystać - zapowiedziała wiceszefowa MRPiT.

Źródło: pr24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy