Nowe „Pioruny” trafią do polskiej armii. Szef MON zatwierdził umowę

Tomasz Domański 23-06-2022, 11:16
Artykuł
Ministerstwo Obrony Narodowej | @MON_GOV_PL

Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę zwiększająca liczbę zamówionych dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych "Piorun". Zamówienie dotyczy pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych. Z pozyskanych informacji wynika, że jest to aneks do umowy podpisanej w 2016 roku.

"Przed chwilą zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun" - powiedział Błaszczak.

Podkreślił, że dzieje się to w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską, a Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. "Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją" - powiedział szef MON zaznaczając, że stąd decyzja o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r. tak, aby "zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów dla Wojska Polskiego".

takie są fakty: Polskie wyrzutnie „Piorun” zaskoczyły Rosjan!

Szef MON poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP "jeszcze w tym roku". "Tempo jest wysokie" - powiedział Błaszczak dodając, że "tego wymaga sytuacja międzynarodowa". "Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" - dodał.

zobacz więcej: Kowalczuk w Republice: światowe potęgi zainteresowane systemem Piorun [wideo]

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

 

Źródło: PAP/MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy