Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
UWAGA! UPAŁY! W weekend w Polsce nawet 39-41 stopni C. Służby apelują, aby najmłodsi oraz seniorzy unikali wychodzenia z domu, zwłaszcza w godz. 15:00 - 18:00. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej. Pamiętajmy o zwierzętach
22:50 Wenezuela: do 920 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowych trzęsień ziemi; jest też 3360 rannych - przekazał w piątek przewodniczący parlamentu Jorge Rodriguez
22:26 „Przekonacie się” - powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump, pytany przez media w Gabinecie Owalnym, czy Iran poniesie konsekwencje w związku z działaniami w cieśninie Ormuz, gdzie dzień wcześniej ostrzelał statek handlowy
21:01 Przedstawiciele Libanu, Izraela i USA podpisali w piątek w Waszyngtonie trójstronne porozumienie ramowe, które ma wyznaczyć drogę do przyszłego porozumienia pokojowego
20:52 We Francji upały ustępują na zachodzie kraju, przesuwając się na wschód - w Strasburgu i kilku innych miastach padły w piątek rekordy temperatur. W sobotę czerwony, najwyższy alert pogodowy będzie obowiązywał w 50 departamentach
19:50 Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich powiedział w piątek agencji AFP, że papież Leon XIV podczas wizyty we Francji pod koniec września odprawi mszę na paryskim placu Zgody i Polach Elizejskich
18:35 Prezydent USA Donald Trump zagroził w piątek, że nałoży 100 proc. na towary z państw, które zdecydują się wprowadzić podatek od usług cyfrowych, które dotkną amerykańskie firmy technologiczne
17:55 Iran i USA utworzyły linię komunikacyjną, która ma zapobiec incydentom zbrojnym w cieśninie Ormuz
16:27 Władze prowincji Brabancja Walońska i organizatorzy odwołali zaplanowaną na weekend rekonstrukcję bitwy pod Waterloo z powodu fali upałów - podały belgijskie media
15:44 Rzecznik Praw Lekarzy NIL Grzegorz Wrona zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości o pilne zwołanie posiedzenia zespołu ds. ochrony personelu medycznego. Powodem jest niedawny atak nożownika na pracowników i pacjentów szpitala w Jastrzębiu-Zdroju
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Zapraszamy na otwarte spotkanie z posłem Bartoszem Kownackim i dziennikarzem Republiki Adrianem Klarenbachem. Więcbork, 27 czerwca (sobota), godz. 15:00, Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Rybacka 11
Wydarzenie Zapraszamy na otwarte spotkanie z posłem Bartoszem Kownackim i dziennikarzem Republiki Adrianem Klarenbachem. Bydgoszcz, 27 czerwca, godz. 17:30, City Hotel, ul. 3 Maja 6
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 14, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Nowa strategia na walkę z piątą falą

Źródło: Fot. PAP/Albert Zawada

Promowanie szczepień ochronnych oraz zwiększenie dostępności testów na COVID-19 to jedne z priorytetów rządowego programu walki z COVID-19. Na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowano w piątek strategię opracowaną na piątą falę pandemii.

W dokumencie zapisano, że to, co obecnie jest priorytetem – a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą omikron, jaką jest szybszy rozwój choroby – to przede wszystkim: wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych; zwiększenie dostępności testów na COVID-19; wdrażanie rozwiązań wzmacniających opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji. Wśród priorytetów jest także zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego.

Aktualne – jak podkreślono – pozostają zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Zastosowanie, jak dodano, będą miały również rozwiązania wprowadzone na jesieni 2020 r., które sprawdziły się w poprzednich falach.

W strategii podano, że szacowane możliwości diagnostyczne laboratoriów covidowych wynoszą ponad 192 tys. testów na dobę oraz, że działają 322 laboratoria covidowe.

Czytaj: Testy na Covid będą przeprowadzane w aptekach

W dokumencie napisano, że procedowane jest włączenie aptek do testowania w kierunku covid (testy antygenowe) oraz przyjęcie testów antygenowych jako podstawy do diagnostyki w perspektywie potencjalnego znacznego wzrostu liczby zakażeń w ciągu doby. W strategii oceniono, że poprzez dywersyfikację możliwych miejsc testowania, proces wykrywania zakażeń powinien zostać znacząco usprawniony. Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek, że minionej doby wykonano ponad 135,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 44,9 tys. antygenowych.

W strategii podano, że zgodnie ze stanem z 13 stycznia 2022 r. w kraju działają 653 punkty wymazowe. Dodatkowo, działa 146 zespołów wymazowych wyjazdowych, wykonujących wymaz w miejscu zamieszkania pacjenta.

W dokumencie zaakcentowano, że osiągnięcie jak najwyższego poziomu zaszczepienia społeczeństwa polskiego (ok. 75-80 proc.) jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa epidemicznego.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są obecnie najskuteczniejszym narzędziem walki z pandemią – podkreślono w strategii walki z tą chorobą.

Liczba obecnie aktywnych punktów szczepień przeciwko covid to 8420. Województwa z najmniejszą liczbą osób zaszczepionych to: podkarpackie – 41,73 proc., podlaskie – 46,64 proc., lubelskie – 49,19 proc. Województwa z największą liczbą osób zaszczepionych to: mazowieckie – 61,54 proc., wielkopolskie – 59,84 proc. i pomorskie – 58,40 proc.

W strategii wskazano, że liczba przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 miejsc w szpitalach jest zmieniana zależnie od sytuacji epidemicznej. W opublikowanej w piątek strategii walki z COVID-19 na piątą falę pandemii wskazano, że są plany zwiększania tej infrastruktury. W dokumencie napisano, że zidentyfikowany potencjał pozwala na przyjęcie scenariusza zakładającego w pierwszym etapie zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys., a w drugim etapie zwiększenie tej bazy do 60 tys.

„Brany jest także pod uwagę scenariusz przewidujący utworzenie w każdym województwie jednego szpitala jednoimiennego (na bazie szpitala powiatowego) oraz wyznaczenie miejsc dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z lekkim przebiegiem choroby, ale wymagających tlenoterapii w infrastrukturze sanatoriów” – wskazano w strategii.

Podano w niej, że w razie wyczerpania powyższych rozwiązań hospitalizacja pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 odbywać się będzie w każdym szpitalu niezależnie od poziomu i profilu.

Czytaj: Rekord dobowej liczby zakażeń. Minister Kraska ujawnił dane

Oceniono, że ze względu na mniejszą wyszczepialność wśród dzieci zwiększone jest ryzyko wzrostu zakażenia w grupach młodszych. W dokumencie zapewniono, że aktualnie dostęp do leczenia w grupach młodszych nie jest zagrożony. Jeżeli skala hospitalizacji będzie się zwiększać, podejmowane będą odpowiednie działania mające na celu zwiększanie bazy łóżek.

W strategii zaznaczono, że do chwili obecnej, nie wydano rekomendacji o czasowym wstrzymaniu realizacji świadczeń planowych, co nie powinno wpływać na wydłużenie czasów oczekiwania na realizację świadczeń w warunkach szpitalnych. Zawarto jednak zastrzeżenie, że nie jest wykluczone, iż przy znacznych wzroście zakażeń i zwiększonej hospitalizacji takie rekomendacje zostaną wydane.

W dokumencie podano, że pobrano 23 mln unijnych certyfikatów covidowych, w tym 21,53 mln po pełnym szczepieniu, 759,27 tys. (ozdrowieńcy), 746,35 tys. (negatywny test PCR).

W strategii podano m.in., że łączna liczba lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód w Polsce to 185 286, to ponad 18 tys. osób więcej niż w 2015 r. To potencjał kadrowy do wykorzystania przy zwalczaniu epidemii i jej skutków – napisano. Przedstawione w strategii dane Naczelnej Izby Lekarskiej to stan z 31.12.2021 r.

Limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym został zwiększony w stosunku do 2015 r. o ponad 2800 miejsc i obecnie wynosi łącznie 10 381 miejsc (limit na rok akademicki 2021/2022). Jednocześnie zwiększyła się liczba uczelni prowadzących kształcenie z 14 w 2015 r. do 22 w 2021 r. (w tym 10 kształci też na kierunku lekarsko– dentystycznym). Obecnie w każdym województwie jest przynajmniej jeden ośrodek akademicki prowadzący kształcenie przyszłych lekarzy, co istotnie przekłada się na dostępność studiów i faktyczne koszty kształcenia – czytamy w strategii MZ.

W Krajowym Programie Odbudowy przewidziane zostało ponad 700 mln euro dla uczelni publicznych prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kierunków lekarskiego i pielęgniarskiego.

W strategii podano ponadto m.in., że w systemie PulsoCare zarejestrowano 930 tys. pacjentów, a ponad 30 proc. sukcesywnie przekazuje pomiary. Pacjenci włączeni do PulsoCare mogą przesyłać wyniki za pośrednictwem strony internetowej, infolinii i aplikacji mobilnej. Dzięki PulsoCare pacjent jest nadzorowany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czytaj: „Polska na dzień dobry”. Gierelak: Omikron jest nadzieją, że wychodzimy z epidemii

W dokumencie zapewniono, że mając na uwadze zwiększone zapotrzebowanie podmiotów leczniczych - z powodu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 -rząd prowadzi działania w celu zapewnienia odpowiedniej dostępności sprzętu, infrastruktury i wyrobów medycznych oraz środków ochrony indywidualnej i środków do dezynfekcji. Resort zaznacza też, że w celu zabezpieczenia pacjentów leczonych z powodu Covid-19 Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dokonuje zakupów potrzebnych produktów leczniczych.

MZ podało również, że stale monitorowana jest dostępność tlenu. Podkreślono, że na każde obniżenie rezerwy podmiot szpitalny reaguje na bieżąco i kontaktuje się z dostawcą tlenu w celu natychmiastowej dostawy. W każdym województwie utworzono banki tlenu, które stanowią rezerwę na wypadek konieczności uzupełnienia niedoborów tlenu w szpitalach.

W strategii oceniono, że „na chwilę obecną sytuacja w zakresie dostępności tlenu medycznego wydaje się być stabilna”, jednak w celu minimalizacji ryzyka jego braku istnieje możliwość wprowadzenia określonych rozwiązań – m.in. dystrybucji tlenu ciekłego (m.in. wykorzystanie cystern będących w posiadaniu Polfy Tarchomin), dystrybucję butli oraz możliwość wydania, na wniosek wytwórców tlenu medycznego, decyzji umożliwiających wytwarzanie tlenu medycznego na instalacjach przeznaczonych do wytwarzania technicznego.

W strategii wskazano również m.in., że izolatoria działają w każdym województwie poza woj. łódzkim, w tym w dwóch województwach (mazowieckie, podkarpackie) umowy podpisano na dwa izolatoria (pozostałe po jednym).

PAP