„Polska na dzień dobry”. Gierelak: Omikron jest nadzieją, że wychodzimy z epidemii

Artykuł
Fot. Canva

Jak stwierdził w porannym programie generał dywizji Wojska Polskiego, profesor doktor habilitowany nauk medycznych Grzegorz Gierelak, wariant „omikron jest nadzieją, że wychodzimy z epidemii”.

Wczoraj przekroczyliśmy barierę 30 tys. zakażeń koronawirusem. Gierelak został zapytany, czy w związku z pojawieniem się niezwykle zakaźnego wariantu Omikron, nie zabraknie łóżek dla chorych w szpitalach.

Jak stwierdził Gierelak, „omikron jest nadzieją, że wychodzimy z epidemii”. - Ma on zdecydowanie mniejsze powinowactwo do tkanki płucnej, w związku z czym powoduje mniej poważne powikłania kliniczne. Jest bardziej zakaźny, ale to typowe dla ewolucji każdego tego rodzaju wirusa odpowiedzialnego za zakażenia okresu jesienno-zimowego. Dlatego nie patrzmy przez pryzmat liczby osób zakażonych, tylko przez pryzmat organizacji systemu ochrony zdrowia, by zabezpieczyć potrzeby zdrowotne osób zakażonych i ograniczyć ryzyko wystąpienia niewydolności tego systemu, która nastąpi w momencie, kiedy fala osób zakażonych, niezabezpieczona na etapie podstawowej opieki zdrowotnej skieruje się do szpitali - mówił doktor.

Gierelak wskazał na istotną rolę szczepień przy wychodzeniu z pandemii. - 80-90 proc. osób, które trafiają do szpitala w ciężkim stanie, to są osoby niezaszczepione, a jeszcze większy odsetek tych, którzy umierają, to osoby niezaszczepione. Wariant omikron, jako forma posiadająca 31 nowych mutacji, niesie za sobą ryzyko wymknięcia się spod kontroli układu immunologicznego - wskazał, zachęcając słuchaczy do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. - Jesteśmy na to w pewnym stopniu przygotowani szczepieniami i wiemy, że przyjęcie dawki przypominającej dokładnie dwukrotnie zmniejsza ich szanse na objawowe zachorowanie - powiedział.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy