Testy na Covid będą przeprowadzane w aptekach

Artykuł
Adam Niedzielski zapowiada, że testy na covid będą przeprowadzane w aptekach
Fot. PAP/Albert Zawada

Uruchamiamy powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Testy będą przeprowadzane w placówkach, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował, że w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia – będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

- Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które „są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie”.

- Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają. Są to więc potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania – powiedział.

Minister mówił również, że podjęto decyzję o skróceniu kwarantanny do 7 dni.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy