Nominacje do Fryderyków za muzykę poważną. Trzy płyty Polskiego Radia na liście

Artykuł
Trzy wydawnictwa Polskiego Radia dostały nominację do Fryderyków
Pixabay/Kevinsphotos

Trzy płyty Polskiego Radia z muzyką poważną mają w tym roku szansę na Fryderyka. Nominacje do nagród Akademii Fonograficznej ogłoszono w dziesięciu kategoriach.

Szansę na statuetkę w kategoriach: Album Roku Muzyka Kameralna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej ma płyta „Grażyna Bacewicz: Sonaty na skrzypce i fortepian”. Jest to pierwsze dla Polskiego Radia nagranie kompletu Sonat skrzypcowych Grażyny Bacewicz. Podjęli się tego dwaj muzycy: skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Bartosz Bednarczyk. Wydawnictwo — poza wartością muzyczną — ma także przybliżyć postać wyjątkowej artystki i jej sztuki kompozytorskiej.

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominowano płytę „Stanisław Moniuszko: Sonety krymskie” wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Z inicjatywy Programu 2. Polskiego Radia kantatę Stanisława Moniuszki do słów pochodzących z dziewięciu spośród 18 sonetów Adama Mickiewicza przypomniał Chór Polskiego Radia. Do współpracy została zaproszona oh! Orkiestra Historyczna, grająca na instrumentach z epoki. Napisane ponad 150 lat temu „Sonety krymskie” zyskały wyjątkowy i historyczny wydźwięk.

Wśród albumów z muzyką symfoniczną nominowanych do nagrody znalazło się wydawnictwo Polskiego Radia „Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4”. To nagranie czterech symfonii Johannesa Brahmsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą maestro Jerzego Semkowa. Sesje z NOSPR przebiegały w konwencji koncertowej, ponieważ dyrygentowi zależało na zachowaniu linii czystego koncertowego wykonania. Wydawnictwo zawiera też obszerne omówienie postaci i twórczości maestro Semkowa autorstwa dziennikarza radiowej Dwójki Przemysława Psikuty. Patronat nad albumem objął Program 2 Polskiego Radia.

Fryderyki przyznawane są przez polskie środowisko muzyczne — muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Zasiada w niej ponad 1300 osób.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy