Niemal wszyscy Europejczycy ugrzęzli w śniegu. We Francji dotkliwe powodzie

Artykuł
F. Singer/PAP/EPA

Nad środkową i wschodnią Europą przetaczają się burze śnieżne. W niektórych regionach drogi są nieprzejezdne. Holandia i Wielka Brytania zagrożone orkanem. We Francji występują powodzie.

W Holandii obowiązuje tzw. czerwony alert, czyli najwyższy poziom ostrzeżeń meteorologicznych. Orkan Darcy spowodował największe zawieje śnieżne w kraju od dekady. Z powodu złej pogody władze zamknęły punkty testów PCR na obecność koronawirusa. Połączenia komunikacyjne z Niemcami zostały przerwane. Holendrzy unikają podróży, bo samochody ślizgają się po oblodzonych jezdniach. Lotnisko w Eindhoven jest zamknięte, zaś Schiphol w Amsterdamie działa, ale są opóźnienia lotów. Jak informuje dziennik „Metro”, mieszkańcy holenderskich miast cieszą się z opadów i masowo kupują sanki oraz łyżwy.

Orkan Darcy przechodzi również nad Wielką Brytanią. W Londynie spadło 10 cm śniegu. Policja odradza podróżowania, w niektórych miejscach drogi są pozamykane. W Szkocji temperatury spadły do -15 st. C. Niektóre trasy kolejowe zostały zamknięte, m.in. w Kent i Essex. Nieczynne są także poszczególne punkty szczepień w Essex, Suffolk, Surrey i Norfolk. BBC donosi, że niektóre szkoły w południowo-wschodniej Anglii oraz Lincolnshire zostały zamknięte z powodu pogody.

Nad Niemcami przechodzi niż Tristan, który wywołuje mrozy i zawieje śniegowe. W niektórych miejscach spadło ponad 30 cm śniegu. Zima doprowadziła do poważnych ograniczeń w ruchu pociągów. Niemiecka służba meteorologiczna ostrzegała przed kolejnymi obfitymi opadami śniegu. Szczególnie dotknięte są landy środkowych i północnych. Ciężarówki, które utknęły w zaspach, zablokowały kilka autostrad także na północy i wschodzie Hesji, również w środkowych Niemczech. Dziś opady śniegu powinny zaniknąć w całym kraju z wyjątkiem wybrzeża.

Podobna sytuacja jest w Belgii. Tamtejszy instytut meteorologii ostrzega, że warunki na jezdniach są niebezpieczne z powodu oblodzeń. Wczoraj opady śniegu we Flandrii wywołały gigantyczne korki na drogach. Nie odnotowano jednak wypadków drogowych. Przewiduje się, że zima w Belgii nie ustąpi w tym tygodniu.

Trudno przejezdne były także drogi w Czechach. Autobusy i pociągi miały po kilka godzin opóźnienia, a część połączeń odwołano. Najsilniejsze opady śniegu wystąpiły w środkowych i wschodnich regionach. Według meteorologów opady śniegu słabną i będą występować jedynie lokalnie, przede wszystkim w górach.

 

W związku ze śnieżycami w kilku obwodach na Ukrainie wprowadzono częściowe ograniczenia dla pojazdów wielkogabarytowych. Władze Kijowa apelują o korzystanie z transportu publicznego. W Kijowie termometry pokazują -10 st. C., pada śnieg, a drogi są oblodzone. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, by nie wyjeżdżali na ulice swoimi samochodami i zalecili im korzystanie z transportu publicznego. Służby zapewniają, że kolej i lotniska działają w zwykłym trybie.

We Francji z kolei występuje zagrożenie powodziowe, które obejmuje siedem departamentów w południowej i zachodniej części kraju. W Paryżu bulwary nad Sekwaną w niektórych miejscach są niedostępne, ponieważ poziom rzeki wynosi ok. 4,3 m. Rzeka Marna spowodowała powodzie w kilku miastach, szczególnie Conde-Sainte-Libiaire i Esbly, gdzie zalała ulice. Najgorsza sytuacja jest w Saintes, 115 km od Bordeaux, gdzie rzeka Charente osiągnęła poziom prawie rekordowy - 6,2 m i rozlała się na ulice, w większości miasta sięgając ludziom do kolan. Prawie 400 osób zostało ewakuowanych, bo woda wlała się do piwnic i spowodowała awarię prądu.

 

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy