Belgia: Stacja telewizyjna ukarana za wegański wątek w telenoweli. Dlaczego?

Artykuł
Promowanie wegańskiej diety nie wyszło na zdrowie twórcom serialu
Egor Myznik/Unsplash.com

DPG Media, właściciel flamandzkiej komercyjnej stacji telewizyjnej VTM został ukarany grzywną przez regulatora rynku medialnego za wątek promujący dietę wegańską w jednej z telenowel. Jak się okazało była, to de facto akcja promocyjna sfinansowana przez organizację broniącą „praw zwierząt” GAIA.

„Familie” (Rodzina) to jedna z dwóch najbardziej popularnych flamandzkich telenowel. Toczy zażartą walkę o słupki oglądalności z innym tasiemcem – „Thuis” (Dom), który jest emitowany na antenie publicznego nadawcy VRT.

Sprawę opisał portal internetowy The Brussels Times. Na początku ubiegłego roku jeden z bohaterów „Familie”, właściciel baru, wprowadził do swojego menu wegańskie kanapki. W związku z tym inne postacie serialu zaczęły regularnie dyskutować o zbawiennych skutkach diety wegańskiej dla zdrowia i zwierząt, które należy przecież chronić przed przemysłem spożywczym.

Jak się później okazało, aktywiści z organizacji GAIA, deklarującej jako swój cel obronę praw zwierząt, zapłacili za wprowadzenie tego wątku do fabuły. Nie wiadomo, o jaką kwotę chodzi.

Wywołało to protesty m.in. organizacji rolniczych.

Wydane przez GAIE oświadczenie pogrążyło DPG Media. „Zapytaliśmy (firmę), czy istnieją sposoby, aby umieścić naszą kampanię w centrum uwagi. Wtedy VTM wpadł na pomysł współpracy przy kilku odcinkach Familie. Po prostu skorzystaliśmy z możliwości”.

Flamandzki regulator rynku medialnego nie podzielił przekonania organizacji, że nic się nie stało, i wystawił DPG Media rachunek za wegańską dietę: 25 tys. euro.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy