Kijów rozmawia z Warszawą i innymi krajami UE w sprawie dostaw szczepionek

Artykuł
Szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine wywołująca odporność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Zdjęcie ilustracyjne wykonane w Krakowie, 15 bm.
PAP/Łukasz Gągulski

Ukraina prowadzi negocjacje z innymi krajami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw Covid-19 - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że poprosiła kraje UE o przekazanie Ukrainie części preparatów.

W poniedziałek na Ukrainie odbywa się forum poświęcone walce z koronawirusem, na którym wystąpili m.in. prezydent i - w formie online - przewodnicząca KE oraz szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

W kraju nie rozpoczęły się jeszcze szczepienia przeciw Covid-19. Jak przypomniał Zełenski, pierwsza partia szczepionek, jaka ma dotrzeć w tym miesiącu na Ukrainę w ramach inicjatywy COVAX, obejmie ponad 100 tysięcy dawek i trafi do pracowników medycznych opiekujących się pacjentami z Covid-19.

 

Dodał, że sam jest gotowy, by się zaszczepić, i zapowiedział, że przyjmie preparat na tym samym etapie, kiedy wojskowi - jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaznaczył, że najpierw do kraju trafią preparaty firmy Pfizer/BioNTech, a następna partia według niego najpewniej będzie produkcji koncernu AstraZeneca.

 

Prezydent dodał, że Ukraina prowadzi też negocjacje w sprawie dostaw z innymi krajami. „Prowadzimy teraz rozmowy z krajami, które będą nam przekazywać swoje nadwyżki. Mamy kontakty w Polsce” - powiedział Zełenski.

 

Von der Leyen zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że poprosiła kraje UE o przekazanie Ukrainie części swoich szczepionek. „Dzięki COVAX lekarze i personel medyczny Ukrainy otrzymają pierwsze szczepionki już w tym miesiącu, kolejne miliony dawek szczepionki dotrą na Ukrainę do lata” - podkreśliła, wskazując, że „UE to największy donor inicjatywy COVAX”. „I oprócz COVAX poprosiłam innych członków UE o podarowanie części swoich szczepionek Ukrainie” - przekazała von der Leyen.

 

Zaznaczyła, że UE pomaga Ukrainie od początku wybuchu pandemii, przysyłając maseczki, respiratory i przekazując 200 mln euro na wsparcie biznesu.

 

Zełenski ogłosił, że władze planują zaszczepić co najmniej połowę mieszkańców liczącej ok. 40 mln ludności Ukrainy w tym roku i na początku 2022 roku. Podkreślił, że państwo powinno umożliwić bezpłatne szczepienie wszystkim mieszkańcom. Jednak zwrócił przy tym uwagę na brak zaufania w społeczeństwie do szczepień. „50 procent nie wierzy w szczepienie” - powiedział.

 

Zaznaczył, że Kijów nie planuje kupować rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi, ponieważ, jak dodał, „nie ma żadnego potwierdzenia jej skuteczności”. „Obywatele Ukrainy to nie króliki (doświadczalne), i nie mamy prawa na nich eksperymentować” - stwierdził prezydent.

 

Od początku pandemii na Ukrainie wykryto 1 246 990 zakażeń koronawirusem, a 23 644 zainfekowanych zmarło.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy