Najzdolniejsi młodzi Polacy. Kim są i czym się interesują? Co mogą dać innym?

Tomasz Domański/am 03-04-2022, 17:11
Artykuł
McKinsey & Company

Mateusz Masiak i Marcin Waryszek, Zofia Kierner, Karol Steckiewicz, Piotr Mazurek oraz Julia Kosińska. To laureaci tegoroczego konkursu „25 under 25". Zwycięzcami są utalentowani Polacy specjalizujący się w 5 kategoriach: „Biznes”, „Nowe technologie”, „Działalność społeczna”, „Nauka” oraz „Wspieranie różnorodności”.

Każdy z kandydatów przedstawił swoje dokonania, uzasadnił zawodowe motywacje, a później odpowiadał na pytania członków kapituły. Najlepsi spośród wszystkich zgłoszonych utworzyli 25-osobowy zespół finalistów, a 5 osób z tego grona zostało championami.

Branża ochrony zdrowia psychicznego jest jednym z najbardziej rozgrzanych sektorów w świecie nowych technologii. Z prostego powodu: potrzeby jej usprawnienia – zwłaszcza w dobie pandemii, zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza u najmłodszych – są bardzo duże. To problem, który zdefiniowali Mateusz Masiak i Marcin Waryszak.

Zofia Kierner łączy naukę na UC Berkeley w Kalifornii z prowadzeniem założonej przez siebie fundacji Girls Future Ready, której celem jest pomaganie Polkom w wieku 13-24 lat w odkrywaniu ich potencjału – m.in. przez nacisk na naukę wystąpień publicznych, angielskiego i przedsiębiorczości czy kreowanie wiary w siebie.

Karol Steckiewicz jest autorem dziewięciu artykułów naukowych, z których siedem ukazało się w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz 20 wystąpień na konferencjach naukowych. Trzecia osoba w Polsce i pierwszy student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który obronił pracę doktorską w trakcie studiów. Do tego jest kierownikiem i współtwórcą projektów związanych z nanocząstkami, finansowanych w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki Preludium 19, projektu grantowego „Młody Twórca Nauki” czy grantu firmy Cedrob.

Piotr Mazurek to twórca Zhiva.ai, gdzie w trakcie kilku miesięcy zdołał stworzyć MVP produktu, ustanowić pierwsze współprace z instytucjami medycznymi, zaaplikować do programu inkubacyjnego Platformy Startowe Unicornhub, po którym może uzyskać grant w wysokości 1 mln zł, a także pozyskać w charakterze doradców ekspertów od sztucznej inteligencji z New York University.

Julia Kosińska jest współtwórczynią reaktora przepływowego służącego do oczyszczanie wody z nieczystości organicznych, takich jak leki ich pozostałości i wykorzystującego fotokatalizatory, które zdecydowanie przyspieszają ten proces.

W skład kilku osobowej kapituły weszli m.in. Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju), Rafał Brzoska (InPost), Tomasz Czechowicz (MCI), Adam Góral (Asseco), Sebastian Kulczyk (Kulczyk Investments) czy Ewa Szmidt-Belcarz (Empik).

Konkurs został zorganizowany przez Magazyn „Forbes” i McKinsey & Company.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy