Nagły zwrot akcji ws. Ronda Dmowskiego. Mogło dojść do naruszenia konstytucji

Artykuł
Flickr.com/LukasPlewnia

Wczorajsza skandaliczna uchwała Rady m.st. Warszawy może okazać się niezgodna z konstytucją. Prokuratura zbada, czy radni podjęli decyzję na podstawie i w granicach prawa.

Jak donosi portal wpolityce.pl, Prokuratura Okręgowa w Warszawie przyjrzy się działaniom warszawskiego ratusza oraz rady miasta. Przedmiotem sprawy jest uchwała dotycząca zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.

Na polecenie Prokuratora Okręgowego w Warszawie miało zostać wszczęte postępowanie wyjaśniające, które ma charakter udziału prokuratora w postępowaniu administracyjnym.

Prokurator Okręgowy wskazał na możliwe uchybienia dotyczące podjętej przez radnych decyzji. Kluczowe dla sprawy są dwie kwestie dotyczące całej procedury zmiany nazewnictwa. W uchwale brakuje m.in. informacji o powodach, dla których dotychczasowa nazwa powinna zostać zmieniona oraz uzasadnienia wyboru nazwy ulic. Zdaniem śledczych mogło dojść do rażącego złamania prawa w postaci naruszenia art. 7 konstytucji.

Warto podkreślić, że to nie pierwszy przypadek, w którym Prokuratura Okręgowa w Warszawie włącza się w postępowanie administracyjne, gdzie stroną jest miasto stołeczne Warszawa. W październiku Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarżyła do sądu administracyjnego dwie uchwały Rady m.st. Warszawy. Pierwsza dotyczy rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Woli i Pradze Północ. Druga - pięciokrotnej podwyżki kar za parkowanie bez uiszczenia opłaty, z 50 zł do 250 zł. Prokuratura wniosła o unieważnienie tych uchwał.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy