„Na granicy polsko-białoruskiej toczy się bitwa o przyszłość Europy”. List Morawieckiego w PE

Artykuł
„Po pierwsze żadnych ustępstw” – napisał premier Morawiecki
Fot. PAP/Radek Pietruszka

„Na granicy polsko-białoruskiej toczy się regularna bitwa o przyszłość Europy. Czas najwyższy, abyśmy to sobie uświadomili” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym w Parlamencie Europejskim przez europosła PiS Ryszarda Legutkę.

Parlament Europejski odmówił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wystąpienia podczas debaty nt. Białorusi. List premiera odczytał eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko.

CZYTAJ: PE odmówił Morawieckiemu wystąpienia podczas debaty nt. Białorusi. „Standardy unijne w praktyce”

– Premier rządu mojego kraju Mateusz Morawiecki miał tu przyjechać. Niestety nie umożliwiono mu tego, ale poprosił mnie, żebym przekazał treści, które chciał tutaj wyrazić. Czynię to tym chętniej, że one odzwierciedlają poglądy mojej grupy, wielu milionów moich rodaków, a także mieszkańców Europy – zaczął europoseł.

Premier Morawiecki przypomniał, że w tej chwili kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy i żołnierzy patroluje wschodnią granicę UE. „Po raz pierwszy od czasów żelaznej kurtyny integralność granic Polski i krajów bałtyckich jest zagrożona” – podkreślił. „Mamy do czynienia z zaplanowaną akcją prowokacyjną, której migranci są tylko narzędziami Łukaszenki, a celem jest destabilizacja w Europie” – dodał.

CZYTAJ: Von der Leyen: Próby destabilizacji UE przez instrumentalizację ludzi nie powiodą się

Według premiera, Rosja dąży do odbudowania imperialnej pozycji i podporządkowania sobie części Europy. „Jej siłą jest nasza bierność. Kiedy napadała na Gruzję, nie byliśmy się w stanie jej przeciwstawić. Kiedy wydzierała Ukrainie Krym, nie byliśmy w stanie jej powstrzymać. Kiedy Łukaszenka fałszował wybory prezydenckie zabrakło nam determinacji, by obronić naród białoruski przed dyktaturą. Kiedy sam Władimir Putin zaczynał rozgrywkę, której celem było rozgrywanie poszczególnych krajów europejskich, zabrakło na solidarności, która postawiłaby tamę budowie gazociągu Nord Stream 2” – czytał Legutko.

CZYTAJ: Morawiecki na V4: Łukaszenka wykorzystuje migrantów jako broń polityczną

„Po pierwsze żadnych ustępstw” – napisał premier. „Każda próba rozwiązania konfliktu musi bazować na porozumieniu. Każda próba negocjacji z pominięciem niektórych państw, to sukces Władimira Putina” – dodał.

„Ten konflikt ma wymiar starcia cywilizacyjnego i wymaga to stosowanej odpowiedzi nie tylko w ramach UE, ale także poszerzenia współpracy o NATO” – napisał.

CZYTAJ: Wiceszef KE: To nie jest kryzys migracyjny, to jest kryzys bezpieczeństwa

Źródło: Polska Times

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy