Wiceszef KE: To nie jest kryzys migracyjny, to jest kryzys bezpieczeństwa

Artykuł
Granice Polski są testowane - ocenił Margaritis Schinas
Fot. Flickr/European Parliament

To nie jest kryzys migracyjny. To nie jest kwestia migracji. To kryzys bezpieczeństwa – powiedział wiceszef KE Margaritis Schinas podczas debaty w PE w Strasburgu dot. Białorusi i kryzysu na granicy. Jak dodał, chodzi o destabilizację Unii Europejskiej.

– Musimy nazwać rzeczy po imieniu i powiedzieć, czym są te działania: zdecydowaną próbą wywołania ciągłego i przedłużającego się kryzysu, jako części szerszego, wspólnego wysiłku na rzecz destabilizacji Unii Europejskiej, testującego jej jedność i determinację. To nie jest kryzys migracyjny. To nie jest kwestia migracji: to kryzys bezpieczeństwa – wskazał Schinas.

CZYTAJ: PE odmówił Morawieckiemu wystąpienia podczas debaty nt. Białorusi. „Standardy unijne w praktyce”

– Granice Polski są testowane. Granice Litwy, Łotwy także. Ale to są granice Europy. Wyzwanie dla jednego jest wyzwaniem dla wszystkich. UE zdecydowanie potępiła i nadal zdecydowanie potępia tę instrumentalizację ludzi. Rada Europejska zidentyfikowała to zagrożenie na posiedzeniach w czerwcu i październiku. A przewodnicząca von der Leyen stanęła przed tą izbą we wrześniu i powiedziała jasno, że nie będzie to tolerowane – dodał wiceszef KE.

CZYTAJ: Kryzys na granicy. „Działania Łukaszenki zagrażają bezpieczeństwu całego regionu”

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy