Podczas konferencji prasowej Elżbieta Witek poinformowała, że przewodniczący parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przyjęli wspólne stanowisko w sprawie kryzysu migracyjnego przy granicy polsko-białoruskiej.
Szefowie parlamentów z Polski, Litwy, Estonii i Łotwy przyjęli wspólne stanowisko w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią. – Uważam, że dyplomacja parlamentarna ma przed sobą bardzo ważne zadanie, tym zdaniem jest wspieranie naszych rządów – powiedziała podczas konferencji prasowej Elżbieta Witek.
Deklaracja4⃣parlamentów ws. sytuacji na granicy z Białorusią. Marszałek Sejmu @elzbietawitek: "Instrumentalizacja migrantów do celów politycznych nie może być tolerowana. Odpowiedzialność za unormowanie sytuacji spoczywa w całości na nielegalnym reżimie Łukaszenki".
— Sejm RP???????? (@KancelariaSejmu) November 23, 2021
???????????????????????????????? pic.twitter.com/JS665BvVcG
– Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje na granicy wschodniej i zdecydowaliśmy się przyjąć wspólne stanowisko przewodniczących czterech parlamentów, po to właśnie, żeby wzmocnić działania naszych rządów – stwierdziła marszałek Sejmu, dodając, że politycy wzywają do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji wobec reżimu Łukaszenki
We wspólnej deklaracji przedstawiciele parlamentów zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej o stanowcze sprzeciwienie się działaniom Białorusi. „Agresywne działania bezprawnego reżimu Aleksandra Łukaszenki osiągnęły bezprecedensowy poziom. Prowokują one kryzys na zewnętrznych granicach UE, zagrażają bezpieczeństwu całego regionu i z premedytacją narażają życie bezbronnych ludzi. Stanowi to naruszenie prawa międzynarodowego i zobowiązań politycznych oraz lekceważenie podstawowych praw człowieka” – napisano.
Politycy wezwali także do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji, uzgodnionego na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, wymierzonego w osoby i podmioty zaangażowane i przyczyniające się do działań reżimu Łukaszenki, nastawionych na ułatwienie nielegalnego przekraczania zewnętrznych granic Unii.