Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym! 1,5 mln zł rocznie wsparcia od ministerstwa kultury

Artykuł
Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym
pexels.com

Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie podpisał szef resortu kultury Piotr Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Ministerstwo kultury zobowiązało się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum Tatrzańskiego w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie.

Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia.

Muzeum Tatrzańskie ma być wspólnie prowadzone przez ministerstwo kultury i Urząd Marszałkowski.

- To jest dzień symboliczny. Pewnie doktor Tytus Chałubiński byłby zadowolony, że polskie państwo bierze współodpowiedzialność za tę piękną instytucję. Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego staje się od 1 stycznia muzeum współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc staje się Muzeum Narodowym. Podnosimy do rangi Muzeum Narodowego tę wspaniałą instytucję i jesteśmy z tego dumni – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy minister Gliński. 

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podziękował w imieniu małopolskiej wspólnoty samorządowej, ale i mieszkańców Zakopanego za decyzję ministra kultury.

- Myślę, że realizujemy dzisiaj taki piękny podarek dla opiekuna tego muzeum dla doktora Tytusa Chałubińskiego, ale nas w działaniu połączył przede wszystkim pomysł uruchomienia kolejnego oddziału muzeum Tatrzańskiego, czyli willi "Palace" – stwierdził, dodając, że została już powołana Rada Programowa i został przyjęty wstępny projekt koncepcji nowej placówki Muzeum Tatrzańskiego.

trr_670.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Gromadzi zbiory m.in. z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się już w roku 1888 w gronie przyjaciół warszawskiego lekarza, uczonego, społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny Tytusa Chałubińskiego, uważanego za odkrywcę leczniczych wartości tatrzańskiego klimatu.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy