Przejdź do treści
18:10 Gośćmi "Poranka w Radiu Republika" będą w piątek: Janusz Życzkowski (dziennikarz, publicysta) g. 6:16, Michał Listkiewcz (były prezes PZPN) g. 6:26, Jakub Maciejewski (publicysta) g. 6:36 oraz główny gość "Poranka" Marek Jakubiak (Republikanie) g. 7:08
17:22 Finlandia: Kilka osób zostało rannych w wyniku ataku nożownika w pobliżu centrum handlowego w fińskim mieście Tampere. Do ataku doszło około godz. 16:30 czasu lokalnego. Według fińskiej prasy na miejsce wezwano kilka karetek pogotowia i radiowozów
17:17 Niemcy: Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z siekierą w dalekobieżnym pociągu w Bawarii. Napastnik został aresztowany. Policja nie podała jego tożsamości
16:15 Warszawa: Kary 9 i 6 miesięcy w zawieszeniu wymierzył sąd dwóm byłym funkcjonariuszom milicji oskarżonym o typowanie w stanie wojennym opozycjonistów do wojska. Celem ich działań było prześladowanie osób, które nie zgadzały się z ówczesnym ustrojem
14:29 Opolskie: na autostradzie A4 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe pali się ciężarówka. W miejscu zdarzenia ruch na autostradzie jest zablokowany w obu kierunkach
14:19 GDDKiA wprowadzi na drogach dwujezdniowych, prowadzących do 14 przejść granicznych z Niemcami i Litwą, zwężenie do jednego pas
13:21 USA: cztery osoby zginęły, 14 zostało rannych w strzelaninie w Chicago
13:11 Grecja: 5 tys. turystów opuściło w nocy ze środy na czwartek hotele na obszarach zagrożonych pożarem na południowym wschodzie Krety
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Morawiecki: Znajdujemy się w momencie zwrotnym europejskiej historii

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

- To jest moment zwrotny w historii Unii Europejskiej, instytucje unijne powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie; należy postawić tamę obecnym tendencjom centralistycznym - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat przyszłości UE.

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja ekspercka na temat przyszłości Unii Europejskiej „Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?”. Jej organizatorem jest polska delegacja Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Podczas konferencji premier podkreślał, że „Unia Europejska jest absolutnie wyjątkowym przedsięwzięciem, jakiego w historii do tej pory nie było”.

- W zamyśle swoich ojców założycieli, ale myślę też, że w pragnieniach wielu ludzi dobrej woli żyjących w dobie po II wojnie światowej, miała być pewną zintegrowaną strukturą gospodarczą, która tworzy płaszczyznę do życia w pokoju, w stabilności, w dobrobycie, którego postrzeganie zmieniło się w poszczególnych dziesięcioleciach, ale to wszystko miało być wypracowane nie w ramach takich prób z jakimi mieliśmy w przeszłości wielokrotnie do czynienia, tylko poprzez działania pokojowe - mówił Mateusz Morawiecki.

- Wcześniejsze wszystkie próby zintegrowania naszego kontynentu czy budowy ponadnarodowych, wielonarodowych, wielopaństwowych organizmów zawsze kończyły się budową imperium. Zawsze imperium było tym stanem docelowym jednego z najmocniejszych elementów składowych danego organizmu państwowego, który się rozrastał. Unia Europejska miała być próbą inną, próbą, która przełamuje te schematy budowy organizmu ponadnarodowego poprzez siłę, a oparta miała być właśnie o konsensus, o wypracowywane rozwiązania, które dobrze służą rozwojowi wszystkich części składowych - powiedział premier.

Czytaj także: Patrioci z całej Europy się jednoczą. Liderzy europejskiej prawicy spotkają się w Warszawie

Jak wskazał, „z biegiem dziesięcioleci, zwłaszcza, kiedy globalizacja stała się dominującym trendem w historii gospodarczej i politycznej świata, wielu przywódców Unii Europejskiej, zwłaszcza tych krajów zachodniej Europy, doszło do wniosku, że to jest za mało. Do takiego wniosku doszły przede wszystkim elity, które skupione są w głównych kilku ośrodkach, na czele oczywiście z Brukselą, w której są umocowane instytucje europejskie” - podkreślił.

- Dziś myślimy, że ten spór jest takim wyjątkowym czasem, ale mieliśmy już preludium tego sporu na początku tego wieku. Była wtedy dyskusja o utworzeniu specjalnej grupy mędrców, utworzeniu nowego traktatu - traktatu konstytucyjnego - i tam zostały zaproponowane rozwiązania, które były jednoznaczne i które przesuwały całą Unię Europejską w kierunku organizmu skonfederowanego organizmu federalizacyjnego. Wtedy został ten projekt odrzucony. Odrzucony jednoznacznie przez narody w referendum we Francji, w referendum w Holandii, ale także nie było wówczas zgody na to, co stanowiło trzon tamtej próby federalizacji Europy, czyli zapisane wówczas w trakcie konstytucyjnym zasady pełnej wyższości prawa europejskiego także nad prawem konstytucyjnym oraz uwspólnotowienie praktycznie wszystkich decyzji w bardzo wielu dziedzinach życia - przypomniał szef rządu.

Szef polskiego rządu zaznaczył jednocześnie, że później na bazie Traktatu Lizbońskiego wiele tego typu rozwiązań zostało również wprowadzonych z okresem przejściowym, do tego stopnia, że dzisiaj „jak myślicie państwo, że Polska może w wielu zasadniczych obszarach mieć prawo weta, to raczej jesteśmy w błędzie”.

- Wypracowane i opracowane mechanizmy na poziomie UE są de facto oparte o kwalifikowaną większość lub większość w ogóle państw członkowskich, gdzie na zasadzie pewnego nacisku, które instytucje europejskie w znakomity sposób potrafią wywierać, grupa mniejszych ludnościowo państw w mniejszym stopniu przeciwdziała takim centralistycznym tendencjom biurokratycznym - mówił premier.

Czytaj także: Morawiecki: Wyrok TK potwierdził, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi jego źródłami

Zdaniem Morawieckiego, choć ponad 15 lat temu narody europejskie dały do zrozumienia instytucjom europejskim, że to nie jest kierunek, który powinien być kontynuowany i te instytucje powinny wrócić do czasu, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie i powinny zrozumieć, że należy położyć tamę tendencjom centralistycznym, to jednak dzisiaj mamy do czynienia z reakcją odwrotną.

- Instytucje europejskie doszły do wniosku, że należy wprowadzić mechanizmy prowadzące do federalizacji Europy i mechanizmy centralistyczne, koncentrujące władzę w Brukseli i w paru stolicach, które mają najwięcej do powiedzenia, należy je wprowadzić tylnymi drzwiami. Tylnymi drzwiami to znaczy poprzez poszerzanie kompetencji, w których działają te instytucje europejskie. Poszerzanie i de facto uzurpację polegającą na tym, że coraz to kolejne obszary naszego życia są zawłaszczane przez te instytucje - powiedział Morawiecki.

W jego ocenie zarówno KE i TSUE wraz z PE odgrywają zasadniczą rolę w takim poszerzeniu władzy i władztwa UE na zasadzie ultra vires, czyli poza kompetencjami przyznanymi.

- To jest dlatego właśnie moment zwrotny w historii Europy, Unii Europejskiej, w historii suwerennych państw członkowskich Unii Europejskiej. Albo suwerenne państwa członkowskie zrozumieją, że jesteśmy na wyjątkowym zakręcie historii UE i wspólnie postawimy tamę takiej uzurpacji, która prowadzi do koncentracji władzy w ręku elit europejskich, albo w sposób pełzający będziemy mieli do czynienia z poszerzaniem się tego obszaru kompetencji i kurczeniem tego, co jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości, czyli suwerennych państw - ostrzegł premier. Dodał, że jest to droga niezwykle niebezpieczna, która może zagrozić utrzymywaniu i rozwijaniu tradycji, kultury państw europejskich, a także może doprowadzić do zrównania, co może nie służyć interesom Polski, krajów członkowskich, tylko elitom UE.

PAP

Wiadomości

„Nie pałamy do siebie sympatią” – partnerka Hakiela uderza w Cichopek.

Witek o sytuacji w kraju: Zabrano mi poczucie bezpieczeństwa

Bielan: Polacy są oszukiwani przez własny rząd

Prof. Cenckiewicz do swoich oponentów: Nigdy mnie nie złamiecie!

[AKTUALIZACJA]: Znowu zadymienie w warszawskim metrze. Tym razem w okolicy Dworca Gdańskiego

Tragiczny wypadek na torach w Ząbkach. Nie żyje ksiądz

Brzoska pomógł olimpijce! Kozłowska w InPost Sport Team

Cenckiewicz szefem BBN: nie będziemy akuszerami tego, co przyjdzie z rządu

Upał w pracy: kiedy pracownik ma prawo do wody i skrócenia czasu

Pęk: Niemcy nigdy nie zrezygnowały z polityki całkowitej dominacji

Michał Czarnecki rozwodzi się z żoną po 20 latach małżeństwa

Andrzej Duda ma pomysł na przyszłość. Mówi o sytuacji związanej z nowym porozumieniem koalicyjnym

Nawrocki zapewnia, że zrobi porządek na granicy z Niemcami. Podał konkretną datę!

Kowalski: Niemcy przerzucają nielegalnych imigrantów. Rząd Tuska abdykował

Limuzyna z Bodnarem pędziła ulicami Warszawy łamiąc przepisy. Kierowca powinien otrzymać surowy mandat

Najnowsze

„Nie pałamy do siebie sympatią” – partnerka Hakiela uderza w Cichopek.

[AKTUALIZACJA]: Znowu zadymienie w warszawskim metrze. Tym razem w okolicy Dworca Gdańskiego

Tragiczny wypadek na torach w Ząbkach. Nie żyje ksiądz

Brzoska pomógł olimpijce! Kozłowska w InPost Sport Team

Cenckiewicz szefem BBN: nie będziemy akuszerami tego, co przyjdzie z rządu

Witek o sytuacji w kraju: Zabrano mi poczucie bezpieczeństwa

Bielan: Polacy są oszukiwani przez własny rząd

Prof. Cenckiewicz do swoich oponentów: Nigdy mnie nie złamiecie!