Przejdź do treści
13:26 Tarnowskie Góry: Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dewastowanie szpitala
13:00 USA: Spada liczba zgonów z powodu nowotworów, ale rośnie ich wykrywalność wśród kobiet i ludzi młodych
12:44 Abp Zieliński: Leonowi XIV nie będzie obcy temat troski o pokój
12:21 Finlandia: Prezydent Stubb rozmawiał z Trumpem i Zełenskim o 30-dniowym rozejmie w Ukrainie
11:40 Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia, latarnią morską
10:46 Śląskie: Zablokowana autostrada A4 po śmiertelnym wypadku
10:33 Warszawa: Policja zabezpieczyła nagrania w związku z zabójstwem na UW
09:45 Polska: Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia ws. zabójstwa 8-letniego Kamila z Częstochowy
CPAC Polska 2025! Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 26-27 Maj 2025 - Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: https://cpacpolska.pl/
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z europosłem Danielem Obajtkiem, 9 maja, g. 17, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenia Spotkania z europosłem Patrykiem Jakim. 9 maja Łomianki g. 18:00 Integracyjne Centrum Dydaktyczno Sportowe; 10 maja: Jastrzębie Zdrój g. 13.30 OSP-BZIE, Żory 15:30 rynek ; 11 maja Garwolin g. 17:00 sala ul. Wyszyńskiego
Wydarzenie 10 maja (sobota) o godz. 16:00 - Rynek w Nowym Sączu - Wiec Poparcia dla Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta RP
Protest Marsz Przeciw Imigracji – 10 maja 2025 (sobota) w Warszawie! Start: Rondo Dmowskiego, godz. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Tychy zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, 10 maja (sobota), g. 16.30, pl. K.K. Baczyńskiego
Spotkanie 10 maja Karol Nawrocki spotka się z mieszkańcami Białegostoku. Spotkanie, na Rynku Kościuszki, rozpocznie się o godz. 18.00
Wydarzenie Środowiska patriotyczne z Ostródy organizują 9-11 maja IV Patriotyczny Piknik "W obronie krzyża stanę”. Miejscem wydarzenia jest salezjański ośrodek w Ostródzie Kaczorach, a udział wezmą m.in. Sławomir Cenckiewicz, Przemysław Czarnek i Andrzej Śliwka
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II i Banino zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem pt."Tysiąc lat i co dalej? Polska historia i współczesne wyzwania", 12 maja (poniedziałek), g. 18, Sala Akwen, ul. Wały Piastowskie 24, Gdańsk
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Lębork zaprasza na koncert barda Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 12 maja (poniedziałek), g. 17.00, ul. Krzywoustego 1, świetlica, były budynek ABB, Lębork
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Minister Rau na Litwie: Poczucie wspólnego zagrożenia łączy się z silnym poczuciem tego, że musimy działać razem

Źródło: Fot. Portal TV Republika

- Nadal będziemy wspierać nasze wspólne wysiłki - zarówno przy powstrzymaniu naporu migracyjnego ze strony Białorusi, ale i wspólnie działać na forum #UE szukając nowych rozwiązań prawnych, które będą adekwatne do tego zagrożenia - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas oficjalnej wizyty na Litwie.

Szef polskiej dyplomacji złożył w poniedziałek oficjalną wizytę w Wilnie. Podczas wspólnej konferencji z Landsbergisem Rau ocenił, że obecnie stosunki między Polską a Litwą są najlepsze w ciągu ostatniego 30-lecia. Zastrzegł przy tym, że są pewne sprawy, które jeszcze wymagają uregulowania, jak sytuacja mniejszości polskiej na Litwie.

Szef polskiego MSZ wskazywał, że Polskę i Litwę łączy wspólne dziedzictwo, wynikające z unii lubelskiej, kiedy w sposób jednoznaczny oba kraje opowiedziały się za wspólnymi wartościami.

– Jest to założenie, że jesteśmy wolni i równi. Zawieramy sojusze wolni z wolnymi, równi z równymi. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy wspólnie znajdujemy się pod presją wieloraką, wynikającą z wojny hybrydowej przeciwko państwom wschodniej flanki NATO, którą to wojnę faktycznie wypowiedziano, i uczynili to nasi sąsiedzi na wschodzie – oświadczył Rau.

Szefowie dyplomacji Polski i Litwy @RauZbigniew i @GLandsbergis przyjęli wspólne oświadczenie z okazji 30. rocznicy odnowienia ???????????????? stosunków dyplomatycznych.

Więcej⬇️https://t.co/jwuWDsAou6

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) September 6, 2021

Wskazywał, że bardzo dotkliwym i niezwykle niepokojącym elementem tej wojny jest wykorzystywanie migrantów sprowadzanych specjalnie w tym celu z różnych państw Bliskiego Wschodu. – To poczucie wspólnego zagrożenia łączy się z silnym poczuciem, że musimy działać tutaj razem. Udaje nam się bardzo wiele razem osiągnąć w duchu pełnego zrozumienia, w solidarności i determinacji (na rzecz) przezwyciężenia tego kryzysu – podkreślił szef MSZ.

– Wzajemnie sobie pomagamy w ramach możliwości, którymi dysponujemy. Jeśli chodzi o stronę polską, to mogę zapewnić, że nadal będziemy wspierać nasze wspólne wysiłki (...) przy powstrzymaniu tego naporu migracyjnego ze strony Białorusi. Będziemy także wspólnie działać zarówno na forum UE, szukając nowych rozwiązań prawnych, które byłyby adekwatne do tego zagrożenia, jak i w ramach Paktu Północnoatlantyckiego – zapewnił Rau.

Szef MSZ podkreślił, że obecny atak hybrydowy łączy się z „poważnym nasileniem nieprzyjaznych kroków także ze strony Federacji Rosyjskiej”, wskazując na rozpoczynające się niebawem manewry wojskowe Zapad.

Rau mówił również, że podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Słowenii poruszona została kwestia migracji i udało się ustalić, ze odpowiedzialność za granice UE – polskie, litewskie czy łotewskie - jest odpowiedzialnością wszystkich państw unijnych.

– To jest sprawa zasadnicza i obrona tych granic z perspektywy UE musi przyjmować wymiar prawny, operacyjny, ale także militarny. Dalsze ustalenia, w zasadzie oczywistości, były takie, że nie ma mowy o powrocie (do sytuacji) z roku 2015, kiedy poszczególne państwa UE, przede wszystkim Niemcy, otwierały się na przyjmowanie niesprecyzowanej liczby imigrantów – podkreślił Rau.

Dodał, że ewentualne relokacje imigrantów mogą odbywać się tylko na zasadzie dobrowolności.

Landsbergis podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku tygodni pomoc Polski dla Litwy jest niezwykle ważna. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o polskich policjantów, którzy zostali przysłani, żeby pomóc litewskim pogranicznikom w ochronie granicy.

– Wskazuje to, że problem graniczny, z którym styka się Litwa, to wspólny problem całego regionu, razem obserwujemy działania autokratycznego reżimu białoruskiego, hybrydowe ataki przeciwko Litwie, Polsce i Łotwie, i wspólnie z tym zagrożeniami walczymy – podkreślił szef litewskiego MSZ.

Mówił, że w kontekście kryzysu migracyjnego powinniśmy mówić o ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz o powrocie do swoich państw osób, które znalazły się na granicy.

– Za każdym razem myślimy, że stosunki polsko-litewskie nie mogą być lepsze, ale otwieramy coraz to nowe karty i możemy zaproponować naszym krajom głębszą współpracę, lepsze wzajemne zrozumienie i nową agendę polityczną potrzebną dla obywateli obu krajów – oświadczył Landsbergis.

W związku z napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa na początku lipca wprowadziła stan wyjątkowy w całym kraju. Na początku sierpnia Sejm w trybie nadzwyczajnym uchwalił specjalną ustawę o budowie płotu na granicy z Białorusią oraz zezwolił na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych.

Od czwartku w polskim przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową”, używając do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad. Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że na terytorium Białorusi na wysokości polskiej miejscowości Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób, którym służby białoruskie dostarczają na bieżąco zaopatrzenie.

Wcześniej Straż Graniczna informowała, że udaremniła w sobotę 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; funkcjonariusze zatrzymali siedmiu nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku. Dwóch Polaków i obywatel Syrii zatrzymano za pomocnictwo.

Minister @MSZ_RP @RauZbigniew w #Wilno: Bardzo się cieszę, że mogę świętować piękny jubileusz 30-lecia powtórnego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą. Atmosfera naszych spotkań jest przyjacielska, a kontakty są bardzo częste.

— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 6, 2021

.@RauZbigniew (@MSZ_RP) w #Wilno: To co nas łączy z litewskimi partnerami i przyjaciółmi, to jest kwestia wspólnego dziedzictwa politycznego.#włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/BNCVmnpaWM

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) September 6, 2021

.@RauZbigniew (@MSZ_RP) w #Wilno: Niezwykle niepokojącym i bardzo dotkliwym elementem tej wojny, jest gra migrantami, sprowadzanymi specjalnie w tym celu z różnych państw bliskiego wschodu i nie tylko. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) September 6, 2021

.@RauZbigniew (@MSZ_RP) w #Wilno: To poczucie wspólnego zagrożenia łączy się z silnym poczuciem tego, że musimy działać tutaj razem. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) September 6, 2021
portal TV Republika, PAP

Wiadomości

Radosław Pazura o relacjach z bratem Cezarym: "Na rozmowy zawodowe nie ma czasu. To przykre"

Trzaskowski posługuje się manipulacją ws. mieszkań w Warszawie

Zespół z Lubelszczyzny wywalczył awans do PlusLigi

HIT DNIA

Nowe fakty ws. mieszkania Bodnara. Poseł Konfederacji ujawnia!

Internauci w szoku po wywiadzie z Trzaskowskim: "co za hipokryzja!"

Giro d’Italia 2025: Rafał Majka jedynym Polakiem w stawce. Start wyścigu w Albanii

Nocne ostrzały w Kaszmirze. Wiele ofiar, wielu rannych

Nowy papież poruszył polskich celebrytów. "Zaczyna się nowy rozdział" – komentuje Kożuchowska, Najman widzi podobieństwo do Jana Pawła II

Woś: CBA powinno wszcząć postępowanie ws. mieszkania Bodnara

Leon XIV nowym papieżem. W Watykanie trwa jego pierwsza msza święta

Festiwal Piosenki Dziecięcej im.Króla Maciusia

Łukasz Nowicki z ochroną żandarmerii podczas podróży po Algierii. "Dziwna ta Algieria... cudowna!"

Zagrożenie wybuchowe na Uniwersytecie Warszawskim. Masowa ewakuacja!

SPRAWDŹ TO!

Czy Polacy czują się bezpiecznie w Warszawie? Ten SONDAŻ uderza w Trzaskowskiego

Aktualne ceny ropy w USA, rynki czekają na rozmowy USA-Chiny

Najnowsze

Radosław Pazura o relacjach z bratem Cezarym: "Na rozmowy zawodowe nie ma czasu. To przykre"

Internauci w szoku po wywiadzie z Trzaskowskim: "co za hipokryzja!"

Giro d’Italia 2025: Rafał Majka jedynym Polakiem w stawce. Start wyścigu w Albanii

Nocne ostrzały w Kaszmirze. Wiele ofiar, wielu rannych

Nowy papież poruszył polskich celebrytów. "Zaczyna się nowy rozdział" – komentuje Kożuchowska, Najman widzi podobieństwo do Jana Pawła II

Trzaskowski posługuje się manipulacją ws. mieszkań w Warszawie

Zespół z Lubelszczyzny wywalczył awans do PlusLigi

HIT DNIA

Nowe fakty ws. mieszkania Bodnara. Poseł Konfederacji ujawnia!