Maląg: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Artykuł
Marlena Maląg
Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Staramy się wprowadzać takie programy, które pozwolą wyjść z pułapki bezdzietności. Jednym z nich jest rodzinny kapitał opiekuńczy – powiedziała w piątek w Kaliszu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to jedno z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie.

- To nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. W sumie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko – powiedziała szefowa resortu.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po tysiąc złotych przez rok.

- Od 1 stycznia, od kiedy zaczął obowiązywać program, rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 353 tys. dzieci. To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w 2022 r. – powiedziała Maląg.

Czytaj: Maląg: Polityka państwa musi być długofalowa, by młodzi ludzie chcieli mieć dzieci

W Wielkopolsce złożono 32 tys. takich wniosków, a w Kaliszu i w powiecie – ponad 1500.

- Te dane dowodzą, że rodzinny kapitał opiekuńczy wpisuje się w oczekiwania rodzin z małymi dziećmi i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków – zauważyła minister.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną – przez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku. Zdaniem minister rodzice dobrze radzą sobie ze składaniem wniosków.

- Wszystkich, którzy już dzisiaj mogą wnioskować o świadczenie, gorąco do tego zachęcam. Nie warto zwlekać – zaapelowała Maląg.

Czytaj: „Wolne głosy”. Maląg: Zdecydowana większość seniorów zyska na Polskim Ładzie

Na konferencji w Kaliszu Marlena Maląg podkreśliła, że polityka demograficzna państwa w ramach polityki prorodzinnej jest dzisiaj priorytetem.

- Stąd z nowym rokiem w Polskim Ładzie są też takie programy, jak zabezpieczenie własnego wkładu mieszkaniowego w wysokości 100 tys. zł z możliwością jego umarzania po urodzeniu drugiego i kolejnych dzieci czy łatwiejsze procedury w otrzymaniu zgody na budowę domu do 70 mkw. – powiedziała.

Szefowa resortu poinformowała też o dofinansowaniu do opieki w żłobku w wysokości 400 zł dla tych rodziców, którzy nie korzystają z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Wnioski należy zacząć składać w kwietniu. W budżecie na ten cel zaplanowano ponad 40 mln zł, ponieważ z tego świadczenia może skorzystać 110 tys. dzieci.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy