Maląg: Polityka państwa musi być długofalowa, by młodzi ludzie chcieli mieć dzieci

Artykuł
Fot. Canva

Polityka państwa powinna być systematyczna, konsekwentna, długofalowa, aby młodzi ludzie decydowali się na założenie rodziny i na dzieci - powiedziała w środę w Wolsztynie (Wielkopolskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister wzięła udział w otwarciu Gminnego Żłobka w Wolsztynie. Jak podkreśliła, żłobek powstał m.in. dzięki wsparciu z programu Maluch+. Maląg wskazała, że to "bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, inwestycja w rodzinę".

- Dofinansowanie z programu Maluch+ na utworzenie tego żłobka wynosiło 3 mln 663 tys. zł. Przez ostatnie pięć lat podnieśliśmy użłobkowienie w Polsce, obecnie wynosi ono 28 proc. Mamy ponad 211 tys. miejsc opieki żłobkowej, zainwestowaliśmy ponad 2 mld zł. W nowym rozdaniu, od 2022 roku, planujemy na opiekę żłobkową przekazywać prawie 1,5 mld zł w ramach Polskiego Ładu – powiedziała.

Jak dodała, działania państwa w tym zakresie to "danie możliwości rodzicom łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym".

- Polityka państwa powinna być systematyczna, konsekwentna, długofalowa, aby młodzi ludzie mieli pewność, stabilizację przy podejmowaniu decyzji o zakładaniu rodziny. W hierarchii potrzeb pokazywanej przez młodych ludzi, aby podjąć decyzję o założeniu rodziny, bardzo ważna jest polityka mieszkaniowa, ale także opieka nad dziećmi do trzech lat. Dlatego też, poza programem Maluch+ wprowadzamy nowe rozwiązanie, jakim jest rodzinny kapitał opiekuńczy - powiedziała.

ZOBACZ: Maląg: Polacy chcą zakładać rodziny, a do tego potrzebne są odpowiednie warunki

Minister Maląg przypomniała, że rodzice, na których dzieci nie jest pobierany rodzinny kapitał opiekuńczy, będą mogli liczyć na dofinansowanie na poziomie do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

- Rodzice będą mogli składać wnioski drogą elektroniczną; środki będą przekazane - licząc od 1 stycznia - prosto do instytucji, z których dziecko korzysta, aby obniżone były koszty utrzymania. Szacujemy, że w tym roku objętych tym wsparciem będzie 110 tys. dzieci, to będzie blisko 450 mln zł rocznie - zaznaczyła.

Gminny Żłobek w Wolsztynie to inwestycja wolsztyńskiego samorządu, która pozyskał na jego powstanie ponad 6,5 mln zł dofinansowania. Środki pozyskane zostały z programu rozwoju instytucji opieki na dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ oraz z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy